Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Październik - miesiącem profilaktyki raka piersi

wtorek, 06 października 2020 15:39 / Autor: Monika Nowakowska
foto:gops-parchowo.pl
Monika Nowakowska

Rak piersi – taką diagnozę słyszy każdego roku około 17 tysięcy Polek. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Pażdziernik - to miesiąc walki z rakiem piersi.

To nowotwór, który można rozpoznać zanim zacznie dawać objawy. Wczesne wykrycie jest kluczowym etapem dla dalszych losów chorych, dlatego lekarze apelują i tłumaczą, a prowadzona przez nich konsekwentnie od lat edukacja przynosi efekty - tłumaczy profesor Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi:

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta po 50 roku życia:

Pani Krystyna zachorowała 14 lat temu. Przeszła operację i chemioterapię. Wie, jak ważne są regularne badania i samokontrola. Jej zdaniem, ogromne znaczenie ma także nastawienie psychiczne pacjenta. Przyznaje, że w czasie terapii bywają gorsze dni, ale trzeba umieć sobie z tym radzić, bo stawką jest zdrowie, a nawet życie:

Coraz więcej kobiet świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do zdrowia i badań. Coraz częściej też rak diagnozowany jest w fazie, która daje szanse na powrót do normalnego życia. Natomiast – jak przekonuje profesor Tadeusz Pieńkowski – miarą sukcesu jest liczba pacjentek, które wygrały z chorobą. Obecnie w Polsce jest ich około 100 tysięcy.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczyniły się do dalszego obniżenia odsetka populacji pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %. Zachorowań na nowotwory, w tym na raka piersi, zdaniem profesora, będzie przybywać, dlatego konieczne są zakrojone na szeroką skalę programy profilaktyczne i stabilne finansowanie onkologii:

Ogromnym wsparciem dla pań z nowotworem piersi są Amazonki - Dana, ktore same zmagają się z tą chorobą - mówi rehabilitantka Teresa Wojciechowska:

Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, są również narastającym problemem w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych występuje połowa zachorowań, natomiast większość zgonów notuje się w krajach słabiej rozwiniętych (60%). W  krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu ostatnich 5 lat.

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.