Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

RADOM

W tym roku kwesty nie będzie

środa, 14 października 2020 13:51 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Nie odbędzie się w tym roku kwesta na ratowania nagrobków na zabytkowej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Tak zdecydował Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego z powodu epidemii koronawirusa.

Społecznicy przez 25 lat istnienia komitetu zebrali ponad ponad 700 tysięcy złotych. W tym roku nie będzie szansy na poprawienie tego finansowego wyniku. - Taką decyzję podjęliśmy ze względu bna ezpieczeństwo osób, które mogłyby zbierać środki na ratowanie nagrobków. Ta decyzja oznacza dla nas, że nie będziemy mogli przeprowadzić kolejnych renowacji, ale kwestia bezpieczeństwa jest dla nas najważniejsza – powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący komitetu.

Mimo zaistniałej sytuacji społecznicy zachęcają, by datki wrzucać do skarbony, która jest ustawiona od strony ulicy Limanowskiego.

Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej.