Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

RADOM

Wojewoda chce zwiększenia covidowych łóżek w miejskim szpitalu

piątek, 16 października 2020 13:11 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RSS
Monika Nowakowska

Wojewoda mazowiecki polecił dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego natychmiastowe zapewnienie 200 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 10 łóżek intensywnej terapii. Wojewoda podjął taką decyzję po upływie niespełna trzech tygodni od momentu kiedy szpital wrócił do normalnej pracy, jako szpital wielospecjalistyczny i w którym obecnie zajętych jest już około 300 łóżek.

Dyrekcja Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zdecydowała o skierowaniu odwołania do Ministra Zdrowia. - Niektórych chorych można wypisać do domu, ale znaczna ich liczba wymaga znalezienia miejsca w innych szpitalach i zorganizowania przewozu chorych - pisze dyrektor szpitala do Wojewody Mazowieckiego. Podkreślił, że wydzielenie tak dużej liczby łóżek covidowych będzie oznaczało wyłączenie funkcjonowania szpitala w wiekszosci oddzialów. W piśmie do wojewody dyrektor RSS zwrócił się jednocześnie z prośbą o wskazanie miejsc do których można przewieźć pacjentów wymagających kontynuacji leczenia szpitalnego oraz o pomoc w zapewnieniu transportu.

- Z jednej strony zrozumiała jest potrzeba szukania dodatkowych łóżek dla pacjentów z Covid-19, ale z drugiej nie może się to odbywać kosztem innych chorych. Wydzielenie dwustu łóżek, to de facto nic innego jak powrót do jednoimienności - mówi prezydent Radosław Witkowski:

- Nasz szpital był już przez kilka miesięcy placówką jednoimienną o profilu zakaźnym i wie, jak w takich warunkach pracować. Takie przekształcenie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim bezpiecznego przeniesienia pacjentów z innymi schorzeniami. Przecież niektórzy są tuż po operacjach i nagłe przewożenie ich do innych szpitali może być groźne dla ich bezpieczeństwa. Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę i mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy rozwiązania, które z jednej strony zapewnią wystarczającą liczbę łóżek dla pacjentów covidowych, a jednocześnie nie narażą na niebezpieczeństwo innych chorych - komentuje prezydent.