Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

RADOM

Radomscy terytorialsi wykonują ponad 200 testów dziennie

sobota, 24 października 2020 14:34 / Autor: Monika Nowakowska
foto: WOT/Radom
Monika Nowakowska

Ponad 200 testów wykonali żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej w uruchomionym w czwartek w Radomiu punkcie poboru wymazów drive-thru na radomskim Sadkowie - nie ma kolejek a obsługa idzie bardzo sprawnie - mówi dowódca jednostki ppłk Łukasz Baranowski.

 

Punkt poboru wymazów jest coraz bardziej popularny wśród mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego. Tylko w piątek żołnierze-ochotnicy wykonali ponad 200 testów.

Punkt drive-thru na terenie Wojskowego Ośrodka Sportowego uruchomiony został w czwartek, 22 października. Decyzja o uruchomieniu punktu związana była z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, a co za tym idzie – koniecznością wykonywania coraz większej ilości testów.

Terytorialsi z Radomia założyli sobie, by dziennie pobierać około 100 wymazów . Okazuje się jednak, że zainteresowanie punktem jest o wiele większe, niż zakładano. Tylko w czwartek na bezpłatny test do punktu zgłosiło się 125 osób, a w piątek zainteresowanych było aż 235 mieszkańców Radomia i powiatu - mówi dowódca:

 

- Działamy najlepiej, jak potrafimy. We wszystkich strefach mobilnego punktu poboru wymazów służbę pełnią zaangażowani i dobrze przygotowani żołnierze. W związku z tak dużym zainteresowaniem musieliśmy przeorganizować naszą pracę i zwiększyć „moce przerobowe”. Udało się i teraz punkt może działać jeszcze sprawniej – mówi ppłk Łukasz Baranowski, dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. - Dzięki takim działaniom dajemy lokalnej społeczności realne wsparcie i pokazujemy, że dewiza Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi-zawsze blisko”, to nie pusty frazes, a jak najbardziej trafna charakterystyka naszej formacji – dodaje.

Zaletą punktów drive-thru jest to, że nie trzeba wysiadać z samochodu, by zrobić wymaz. Punkt badań składa się z kontenerów i namiotów podzielonych na pięć stref: wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów do badań, dekontaminacji i odpoczynku.

- Pobieranie wymazu trwało około 10 minut. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że będę musiał tu spędzić więcej czasu. Widać, że żołnierze wiedzą, co robią, wszystko odbywa się sprawnie, a co najważniejsze – kontakt z obcymi osobami jest ograniczony do minimum. Nie trzeba wysiadać z samochodu, a Terytorialsi obsługują wszystkich w kombinezonach ochronnych. Z ręką na sercu mogę polecić ten punkt – jest szybko, wygodnie i bezpiecznie – mówi Tomasz Chwaliński, mieszkaniec Makowca, który w piątek korzystał z punktu.

Mobilny Punkt Wymazowy jest zorganizowany na terenie Wojskowego Ośrodka Sportowego przy ul. Lubelskiej w Radomiu. Mogą z niego skorzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i całego powiatu radomskiego. Badanie jest bezpłatne, warunkiem jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego.

Żołnierze pobierają wymazy codziennie (również w sobotę i niedzielę) w godz. od 8.00 do 19.00. Punkt czynny jest w zależności od zapotrzebowania.