Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

RADOM

Po burzliwej dyskusji radni za nadaniem statusu miasta wojewódzkiego

wtorek, 27 października 2020 09:48 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Radomscy radni przyjęli wspólne stanowisko dotyczące podziału województwa mazowieckiego i nadania Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego. Kością niezgody stała się natomiast propozycja, by do stanowiska dopisać ulokowanie w Radomiu siedziby wojewody i sejmiku oraz marszałka. 

Rada Miejska w Radomiu wyraża swoje poparcie dla zamiaru podziału administracyjnego obecnego województwa mazowieckiego na dwa odrębne województwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie z siedzibą w Radomiu. 

- Wojewódzkość jest koncesją na dobry rozwój - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Gogacz: 

 

- Jeżeli jesteśmy w województwie mazowieckim, Warszawa wnosi dużo więcej do tego województwa, to mam pytanie: czy z tego tortu nie dostajemy więcej? A co się stanie, jak wydzielimy tą bogatą Warszawę? - pytał radny niezależny Kazimierz Woźniak: 

 

 

O uzupełnienie stanowiska o siedzibę wojewody, sejmiku nowego województwa oraz marszałka w Radomiu, apelowała przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Marta Michalska-Wilk. - Grajmy o wszystko, zobaczymy, co się okaże - mówiła. Natomiast odmienne zdanie miał  Dariusz Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości. - Takim działaniem chcecie doprowadzić, żeby to województwo nie powstało. W to województwo będą wchodziły inne miasta, one nie pozwolą na takie rozwiązana: 

 

 

W dyskusji udział brał również poseł Konrad Frysztak. - Wszyscy powinniśmy dopingować posłów Prawa i Sprawiedliwości, bo to oni mają możliwość i narzędzia, żeby tę ustawę złożyć. Chciałbym wierzyć, że ten projekt jest przygotowywany, ponieważ Radom powinien mieć rangę miasta wojewódzkiego - mówił parlamentarzysta podczas zdalnego posiedzenia Rady miejskiej: 

 

 

Finalnie propozycja radnych koalicji Obywatelskiej nie została przyjęta. Rajcy przyjęli natomiast wspólne stanowisko dotyczące nadania miastu statusu miasta wojewódzkiego. "Za" zagłosowało 21 radnych, 1 był przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu. 

Stanowisko przyjęte przez Radę wraz z uzasadnieniem dostępne jest tutaj.