Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

RADOM

Apel do premiera w sprawie losu dawnej siedziby Fabryki Broni

czwartek, 05 listopada 2020 17:36 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fotopolska.eu
Monika Nowakowska

Zamiast rewitalizacji, rozbiórka - siedziba legendarnej Fabryki Broni ma być zburzona. Radomianie chcą bronić zabytku i piszą w tej sprawie do premiera.

Pod pismem skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego podpisało się dziewięć organizacji związanych m.in. z ochroną dziedzictwa narodowego miasta.

Obiekt, przypomnijmy, ma prawie sto lat. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Z zakładem, od pokoleń, związane były całe rodziny radomian. To miejsce ważne w historii miasta, ale też w historii kraju - tłumaczy prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, Łukasz Zaborowski:

– Chcemy, by Agencja Rozwoju Przemysłu wróciła do pierwotnego planu renowacji starego obiektu – mówi. – Kilkanaście miesięcy temu, wtedy, kiedy obowiązywała poprzednia koncepcja, był gotowy projekt budowlany na remont tego obiektu. Wtedy to wszystko było wykonalne. Według naszej wiedzy, nic się nie zmieniło od tego czasu, poza zmianą składu zarządu, a więc i rozwoju przemysłu, i poza przyjęciem po prostu innej wizji. Agencja Rozwoju Przemysłu zaczęła traktować tę inwestycję komercyjnie, a nie tak, jak miało to być w ramach wsparcia dla Radomia – programu „Fabryka”, który Radom miał zapoczątkować – dodaje.

Są już pomysły na zagospodarowanie budynku - mówi społecznik, Jarosław Kowalik:

- Mamy nowy plan dla najważniejszego w Radomiu obiektu przemysłowego. Chcemy, aby w tym obiekcie coś się działo. Ponieważ jest projekt zmiany administracyjnej naszego kraju i utworzenie nowego województwa ze stolicą w Radomiu chcemy, aby w tym budynku znajdował się w przyszłości Urząd Wojewódzki – mówi Jarosław Kowalik.

Według koncepcji, w starej Fabryce Broni byłaby siedziba 27 wydziałów urzędu wojewódzkiego, a sam wojewoda urzędowałby w byłej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przy ulicy Żeromskiego 53.

Właścicielem obiektu jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Zgodnie z pierwotnym planem, powstać miał w nim wysokiej klasy biurowiec.