Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

RADOM

Ziemia Płocka zaprasza na dożynki wojewódzkie

piątek, 05 września 2014 12:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Największe na Mazowszu święto rolników – dożynki wojewódzkie, odbędą w niedzielę, 7 września. Gospodarzem imprezy będą Staroźreby (pow. płocki). Ceremoniał dożynkowy połączony ze wspólnym dzieleniem się chlebem, liczne występy, podsumowanie konkursów, a także występy znanych wykonawców muzyki rozrywkowej to tylko cześć atrakcji. Przygotowaniem tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej zajęli się wspólnie województwo mazowieckiego, powiat płocki oraz gmina Staroźreby.

W ubiegłym roku goście z całego Mazowsza świętowali w Miętnem (pow. garwoliński), w tym roku rola gospodarza przypadła Staroźrebom – urokliwej wsi w powiecie płockim. Już od rana przy kościele pw. Świętego Onufrego będą zbierały się delegacje wieńcowe, które następnie w formie korowodu przejdą na stadion LKS „Świt” (ul. Wiatraczna 14). Uroczysta msza święta w intencji plonów zostanie odprawiona o godz. 11.00 pod przewodnictwem Biskupa Płockiego J.E. Ks. Bp. Piotra Libery. Ceremoniał dożynkowy rozpocznie się po godz. 13.00.
Obrzęd dożynkowy rozpoczną występy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Arkadiusz Gołaszewski z Piączyna i Alicja Burasińska z Karwowa-Podgórnego. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.
Nieodłącznym elementem dożynek wojewódzkich jest też prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych ze zbóż, polnych kwiatów, owoców i warzyw. Ich wykonawcy mają natomiast szansę powalczyć w konkursie „Na najładniejszy wieniec wykonany w stylu tradycyjnym”. To nie jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 7 września. Poznamy również laureatów konkursów „Polski Producent Żywności 2014” oraz „Agroliga 2014”. W trakcie trwania imprezy wręczone zostaną również odznaczenia państwowe i branżowe.
Dożynki to również wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, kiermasze sztuki ludowej, stoiska gastronomiczne z regionalnymi, lokalnymi i tradycyjnymi produktami, a także punkty informacyjne. Wiele atrakcji czeka również na najmłodszych. Po godz. 17.00 rozpoczną się koncerty – zespołu Kombi oraz Boys, a także występy zespołów folklorystycznych. O godz. 21.00 przewidziana jest zabawa taneczna.