Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

RADOM

Projekt budżetu: chudszy, mniejszy, na miarę możliwości

środa, 18 listopada 2020 11:55 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Gotowy jest projekt przyszłorocznego budżetu Radomia - dokument trafił już do Biura Rady Miejskiej. Czy radni zagłosują za jego przyjęciem, czy odrzuceniem okaże się niebawem. Na jego uchwalenie mają czas do 31 stycznia 2021 roku.

– Nie będzie to budżet marzeń, lecz budżet na miarę możliwości, tworzony w gospodarczych warunkach pandemii – tak projekt najważniejszego dokumentu finansowego miasta na 2021 rok - ocenia prezydent Radomia Radosław Witkowski. Mimo trudnej sytuacji miasto nie rezygnuje z ważnych dla mieszkańców inwestycji. W 2021 roku pochłoną one ponad 134 mln złotych:

W projekcie przyszłorocznego budżetu przeważają inwestycje kontynuowane. To m.in. budowa trasy N-S, zakup wyposażenia Centrum Rehabilitacji, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31, przebudowa ulicy Szydłowieckiej czy przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. Miasto ma w planach również rozpoczęcie kilku nowych projektów. To na przykład przebudowa dawnego PG nr 11 przy ul. Kujawskiej, gdzie ma powstać przedszkole, budowa żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich, czy tak bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców przebudowa ulicy Marii Fołtyn.

W planie wydatków inwestycyjnych jest też m.in. przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego, remont oddziałów i zakup wyposażenia dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, termomodernizacja budynków szkolnych PSP 13, PSP 29, IV LO i ZSZ im. mjr Hubala, zagospodarowanie terenów w rejonie ulic Bema, Sowińskiego, Jasińskiego, kontynuacja Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego czy budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju.

Władze miasta zaciskają pasa i gdzie mogą szukają oszczędności. Wiąże się to przede wszystkim z obniżeniem wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku CIT oraz z tytułu podatków lokalnych. Mimo to, jak zapewnia prezydent, podwyżki podatków lokalnych nie wchodzą w grę:

- To budżet stagnacji i budżet zastoju - ocenia szef klubu radnych PiS Łukasz Podlewski:

Zdaniem klubu radnych PiS, priorytetem powinny być uruchomienie strefy inwestycyjnej na Wólce Klwateckiej czy rozbudowa i poprawa infrastruktury drogowej:

Propozycję przyszłorocznego budżetu popiera natomiast przewodnicząca klubu KO Marta Michalska-Wilk. - To budżet kontynuacji najważniejszych dla miasta inwestycji, pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się wszystkie samorządy w kraju, a jednocześnie bez obciążania mieszkańców jakimikolwiek podwyżkami:

W zeszły piątek, projekt budżetu został złożony do przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu. Teraz radni przeanalizują go i zadecydują o jego przyjęciu bądź odrzuceniu.

Zgodnie z przygotowanym projektem dochody miasta mają wynieść ponad 1 mld 345 mln zł, a wydatki – 1 mld 408 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 507 mln zł, miasto wyda na oświatę. To stanowi ponad 36 proc. całego budżetu. Planowana nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi wynosi ponad 53 mln złotych.