Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kozienice (Św. Krzyża)
Dziś jest: Niedziela, 19 września 2021

RADOM

Ku pamięci leśników z Auschwitz...

środa, 25 listopada 2020 12:46 / Autor: Newsroom
fot.pixabay.com/DzidekLasek
Newsroom

Biogramy leśników z regionu radomskiego i świętokrzyskiego zamordowanych w Auschwitz-Birkenau znalazły się w publikacji wydanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Książka została opublikowana w 75. rocznicę wyzwolenia obozu.

Wydana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” opisuje tragiczną historię co najmniej 205 polskich leśników. Księgę podzielono na części. Pierwsza z nich opisuje m.in. losy leśników w dwudziestoleciu międzywojennym oraz ich sytuację po wybuchu II wojny światowej. Druga część ukazuje to w jaki sposób przebiegało aresztowanie i deportacja przyszłych więźniów do Auschwitz oraz ich obozowe losy. W publikacji znalazły się również biogramy leśników z regionu radomskiego i świętokrzyskiego. Jak wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wśród więźniów obozu znalazło się około 50 leśników z tutejszych nadleśnictw.

Premiera publikacji odbyła się 16 listopada w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podczas uroczystości upamiętniających losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944.

- Leśnicy zwykle trafiali do Auschwitz za współpracę z partyzantami i ich ukrywanie, działalność konspiracyjną, współpracę i przynależność do AK, z racji sprawowanej funkcji lub z nieznanych powodów, aresztowani przez gestapo podczas pacyfikacji Garbatki, czy masowych aresztowań w Stachowie, lub w innych okolicznościach. Większość nie doczekała wyzwolenia obozu, dla niektórych był to obóz przejściowy, byli tacy, którzy zginęli tu wraz z rodziną - mówi Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” została sfinansowana ze środków Lasów Państwowych i powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń́” im. św. Jana Gwalberta. Patronat honorowy nad publikacją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Konieczny. W publikacji znalazł się także rozdział autorstwa Piotra Kacprzaka, zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu dotyczący leśnictwa w Polsce po wybuchu II wojny światowej.