Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Polityka

Zbigniew Kuźmiuk: łamanie unijnych Traktatów jest kuriozalne

środa, 25 listopada 2020 14:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Jak można łamać unijne Traktaty i próbować tworzyć mechanizm do pilnowania praworządności w krajach członkowskich? To jest kuriozalne! - mówił poseł Zbigniew Kuźmiuk podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrali również europosłowie: Beata Szydło, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska, Bogdan Rzońca, oraz Patryk Jaki.

- Kompromis budżetowy Rady z 21 lipca to zgoda 27. krajów na wieloletni budżet i mechanizm praworządności ale rozumiany jako ochronę interesów finansowych UE. Większość parlamentarna i prezydencja niemiecka to porozumienie brutalnie złamały. Europejski Trybunał Obrachunkowy dwa lata temu pisał, że potrzebne są jasne i szczegółowe kryteria tego mechanizmu. Przez dwa lata Komisja tych kryteriów nie przygotowała. Służby prawne Rady piszą, że obejście art. 7 jest łamaniem Traktatów unijnych, a PE przechodzi nad tym do porządku dziennego. Jak można łamać unijne Traktaty i próbować tworzyć mechanizm do pilnowania praworządności w krajach członkowskich? To jest kuriozalne! - mówił w grakcie debaty poseł PE Zbigniew Kuźmiuk:

Beata Szydło zauważyła, że podczas debaty padło wiele wypowiedzi o solidarności, praworządności i zasadach, które powinny być stosowane w Unii Europejskiej, ponieważ legły u podstaw stworzenia Wspólnoty. - Ale to właśnie Parlament Europejski, to właśnie Państwo proponujecie łamanie tych zasad. Nie ma nigdzie zapisanego powiazania funduszy europejskich z praworządnością - wskazywała.

Zdaniem eurodeputowanej PiS jest to próba narzucenia przez większość w Parlamencie zasad, które nie są zapisane w Traktatach, które nie obowiązują, nad którymi UE nigdy nie dyskutowała i których nie przyjęła. - A więc, jeśli mówicie Państwo o praworządności, to sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wy aby tej praworządności właśnie w tej chwili nie łamiecie? – dodała Beata Szydło.