Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

RADOM

Minister Adamczyk z wizytą na Wojska Polskiego w Radomiu

wtorek, 01 grudnia 2020 15:25 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

To była jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat w Radomiu. Dzisiaj wizytował ją minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który przypomniał, że na budowę trasy przeznaczono z budżetu państwa 93 mln złotych. Mowa o ulicy Wojska Polskiego, którą będziemy mogli przejechać w połowie grudnia.

Minister Andrzej Adamczyk powiedział, że dzięki przebudowie Wojska Polskiego poprawiono warunki dla ruchu samochodów ciężarowych:

W ramach tego zadania wybudowano m.in. dwa nowe wiadukty nad torami kolejowymi, a także przebudowano rondo im. ks. Popiełuszki. Powstały też udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. Poseł Marek Suski:

- To największe dofinansowanie ze strony polskiego rządu w ostatnich dziesięcioleciach dla tego typu zadań inwestycyjnych - mówił z kolei poseł Andrzej Kosztowniak:

- Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy zachodniej i południowej obwodnicy miasta, ani Wojska Polskiego. Dzisiaj jesteśmy w innym już miejscu - przekonywała poseł Anna Kwiecień:

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował, że miasta na prawach powiatu będą mogły dalej korzystać ze środków rządowych na przebudowę dróg. - Mam tu na myśli Fundusz Dróg Samorządowych, ktorego wartość docelowo wyniesie 39 mld złotych - powiedział minister Weber:

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odniósł się także do planowanej przebudowy drogi S12 od Puław, przez Radom i dalej w kierunku Sulejowa:

Przypomnijmy, że przygotowywana jest obecnie dokumentacja projektowa dla ponad 108 km drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w województwie lubelskim. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej realizowane jest przez dwie firmy projektowe. Dla wschodniego odcinka wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej został złożony w grudniu 2019 r. i toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Dla zachodniego wniosek GDDKiA planuje złożyć na przełomie 2020 i 2021 r. Po zapewnieniu środków finansowych inwestycja ma być zrealizowana w latach 2023-26 - informuje GDDKIA.