Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

RADOM

Radom ma budżet na 2021 rok

poniedziałek, 14 grudnia 2020 17:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UM Radom Anna Wróblewska
Elżbieta Warchoł

Rada Miejska w Radomiu w pierwszym głosowaniu przyjęła budżet miasta na 2021 rok.

14 radnych PiS wstrzymało się od głosu, 12 radnych Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny poparło uchwałę budżetową. Nikt nie był przeciw.

Za sprawą radnych PiS zwiększony został przyszłoroczny budżet Radomia z przeznaczeniem na ulice czynowe, będą też podwyżki dla pracowników MOPS i domów pomocy społecznej. W 2021 r. kontynuowana będzie w Radomiu między innymi: budowa trasy NS, wyposażenie Centrum Rehabilitacji, czy budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31. Wśród nowych zadań są: przebudowa wiaduktu wzdłuż ul. Żeromskiego, budowa żłobka na os. Borki, budowa ul. Marii Fołtyn, rozpoczęcie prac przy tworzeniu hospicjum czy opracowanie dokumentacji dla rozbudowy układu drogowego w obrębie ul. Zbrowskiego.

- Bardzo dobrze, że tym razem dyskusja miała merytoryczny charakter - komentuje na swoim profilu społecznościowym prezydent Radomia Radosław Witkowski.

- I chociaż nie ze wszystkimi zgłoszonymi poprawki się zgadzałem, to cieszę się, że uchwała budżetowa została przyjęta za pierwszym podejściem. To budżet nadziei. Nadziei, której w tym trudnym czasie musimy dać szansę. Robimy to kontynuując rozpoczęte inwestycje, a jednocześnie rozpoczynając kilka nowych - napisał prezydent Witkowski. To między innymi budowa ulicy Marii Fołtyn, przedszkola przy ul. Kujawskiej czy żłobka na Borkach. Oczywiście przygotowujemy się także do rozpoczęcia przebudowy wiaduktu łączącego Żeromskiego i Lubelską. To inwestycja, która ma pomóc w wykorzystaniu wielkiej szansy jaką niesie budowa lotniska. Szkoda natomiast, że radni wykreślili z planu wydatków pieniądze na promocję i na stworzenie nowej oficjalnej strony miasta (władze w projekcie budżetu zapisały 250 tysięcy złotych na modernizację strony internetowej miasta - red.). Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy mieszkańców zachęcamy do kontaktu on-line, wydawało się to niezmiernie potrzebne - napisał prezydent Radosław Witkowski.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Łukasz Podlewski napisał na swoim profilu facebookowym:

- Nikt z radnych nie był przeciw, jako radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość wstrzymaliśmy się od głosu, jednak nikt z radnych nie głosował przeciwko. Liczę, że w ciągu roku znajdą się większe środki na podwyżki dla pracowników DPS- ów oraz MOPS. Dotychczas udało się zabezpieczyć 300 tys. zł. Liczymy, że to tylko początek. Będę pilnował realizacji inwestycji oraz zabiegał o nowe, ponieważ w ciągu roku znajdą się środki na nowe zadania. Nie jest to budżet "marzeń", to trudny budżet na trudne czasy. Mimo tego, że prezydent nie ujął naszych poprawek nie blokowaliśmy przyjęcia budżetu. Wyciągamy kolejny raz rękę do współpracy, liczymy że tym razem prezydent będzie jej chciał - podsumował przewodniczący Klubu Radnych PiS Łukasz Podlewski.

Dochody Radomia w 2021 roku mają wynieść 1 mld 345 mln złotych, wydatki 1 mld 408 mln złotych. Najwięcej, bo 500 mln złotych będzie przeznaczonych na oświatę, 134 mln zł na inwestycje. Deficyt w wysokości ponad 63 mln zł ma być pokryty z kredytu (40 mln zł), niewykorzystanych środków pieniężnych wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków (22 mln zł) oraz ze spłaty pożyczki (1,2 mln zł).