Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

RADOM

Aleja Wojska Polskiego już otwarta!

sobota, 19 grudnia 2020 13:19 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie al. Wojska Polskiego w Radomiu. Inwestycja kosztowała ponad 140 mln zł.

Prace w alei Wojska Polskiego zostały zakończone 10 listopada, ale potrzebna była zgoda inspekcji nadzoru budowlanego. Dziś (19 grudnia) około 11:30 pierwsze samochody przejechały pasem w kierunku tzw. ronda kozienickiego, a w południe w przeciwnym.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, wicewojewoda, radna rady miejskiej, a także wykonawcy inwestycji.

- W miejscu, gdzie 40 lat temu oddano do użytku ówczesną trasę rzeszowską. Wtedy to był jeden wiadukt z rezerwą na drugi i 40 lat radomianie czekali, żeby ta trasa wyglądała jak dzisiaj. 5,5 km nowych odcinków dróg. Łącznie to 15 km nowych jezdni, 10 km dróg dla rowerów i ciągów pieszych. Zupełnie nowa jakość – powiedział wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Prezydent Radosław WItkowski podziękował posłom Prawa i Sprawiedliwości i wicewojewodzie za wsparcie przy realizacji inwestycji.

- Nie zapominajmy, że ponad 90 mln złotych to pieniądze, które popłynęły do nas bezpośrednio  z Warszawy z rządu. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości na czele z deputowanym Adamem Bielanem i ministrem Markiem Suskim. W tym czasie wielokrotnie rozmawialiśmy o tej inwestycji i mogłem liczyć na ogromne wsparcie – powiedział prezydent.

Poseł Marek Suski podkreślił, że inwestycję udało się zrealizować ponad podziałami politycznymi.

- Wszyscy tu obecni wspierali tę inwestycję – pomimo różnic, bo wiemy, że nie jesteśmy z jednego obozu politycznego. Łączy nas jedno – chcemy rozwoju naszej ziemi i Radomia – powiedział Marek Suski.

Europoseł Adam Bielan przypomniał, że w 2017 roku udało się przezwyciężyć spór o wysokość dofinansowania.

- Mieliśmy swego rodzaju pat między władzami miasta i rządem. Władze miasta domagały się wyższej subwencji, niż standardowa, przyznawana przy tego typu inwestycjach. Musieliśmy prosić panią minister Czerwińską, żeby zastosowała rozwiązanie ekstraordynaryjne i pani minister zgodziła się. Jestem pani minister bardzo wdzięczny. Po blisko trzech latach stoimy dzisiaj na świeżo wyremontowanym wiadukcie – powiedział Adam Bielan.

Europoseł dodał, że to kolejna inwestycja, którą udało się „przyciągnąć” do Radomia dzięki budowie portu lotniczego.

Wicewojewoda Artur Standowicz mówi, że 93 mln złotych to jedna z największych dotacji dla tego typu inwestycji w ostatnich latach.

- Tym samym domknęliśmy projekt, który trwał w naszym miejście kilkanaście lat. Myślę o stworzeniu wewnętrznej obwodnicy Radomia. To droga, która łączy najistotniejsze drogi w tej części Polski. Myślę tutaj o dwunastce, siódemce i dziewiątce, ale i obwodnicy południowej – powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.

Poseł Konrad Frysztak zadeklarował, że będzie walczył o zwiększenie kwoty dofinansowania na przebudowę wiaduktu na ul. Żeromskiego.

W imieniu firmy Budromost Starachowice głos zabrał wiceprezes Grzegorz Adamus.

- Wszystkim tym, którzy będą korzystali z tych ulic życzę długiego i bezpiecznego użytkowania – powiedział.

 Po konferencji odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.