Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

RADOM

Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 rozpoczęty

niedziela, 27 grudnia 2020 08:45 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay.com/whitesession
Monika Nowakowska

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zgodnie z planem rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego na COVID-19. W kolejnych etapach będą mogły zaszczepić zaszczepić się osoby 60+, pensjonariusze domów pomocy, nauczyciele i służby mundurowe, a w końcu szczepionka będzie dostępna dla wszystkich.

Do Polski dotarła partia szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie, drugą lekarz z tej placówki. Jeszcze dziś 10 tys. szczepionek na koronawirusa zostanie dostarczonych do 72 szpitali węzłowych, w tym do 12 w regionie radomskim i powiatach koneckim i opoczyńskim.

W regionie radomskim oraz w powiatach koneckim i opoczyńskim - w sumie 12 szpitali pełni funkcję placówek węzłowych, czyli takich, które zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Do placówek cały czas spływają zgłoszenia.

Do 24 grudnia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zgłosiło się ponad 1000 osób. Zgłoszenia spływają również do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Tutaj chęć zaszczepienia wyraziło ponad 1000 osób zarówno z placówki, jak i spoza szpitala. Do szpitala powiatowego w Pionkach zgłosiło się około 160 zainteresowanych. Placówka w Kozienicach przyjęła ponad 200 zgłoszeń od pracowników szpitala oraz ok. 130 od osób spoza szpitala. Do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu zgłosiło się ok. pół tysiąca chętnych. Do szpitala powiatowego w Lipsku, który również został szpitalem węzłowym chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 400 zainteresowanych. Jeśli chodzi o szpital w Zwoleniu, tutaj odnotowano już około 200 zgłoszeń - 80 od personelu szpitala i ok 100 spoza placówki. zgłoszeń. W szpitalu powiatowym w Opocznie odnotowano już ok. 300 zgłoszeń do szczepień przeciwko COVID-19. W Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich zgłosiło się ok. 70% pracowników czyli ok. 500 osób.

Placówkami węzłowymi są również szpitale w Iłży, Przysusze i w Nowym Mieście nad Pilicą.

Do szczepień można się zgłaszać do 28 grudnia.

Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle w domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepienia poprzedza badanie kwalifikacyjne . Jest ona przeznaczona dla osób w wieku 16 lat i starszych. Jest dostępna w fiolkach wielodawkowych. Jedna fiolka wystarczy na co najmniej pięć dawek. Każda dawka musi zawierać 0,3 ml szczepionki.

Pierwsza transza szczepionek, która dotarła już do Polski to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Do końca stycznia powinno dotrzeć do Polski 1,5 mln dawek.