Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

RADOM

Może nie "bestia ze Wschodu", ale jest... Radomianie cieszą się z zimy

środa, 13 stycznia 2021 09:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W środę, 13 stycznia mieszkańcy Radomia i regionu obudzili się w zimowej scenerii. Mimo konieczności odśnieżania chodników i samochodów, rozmówcy Radia Plus Radom cieszą się ze śniegu i mają nadzieję, że zima utrzyma się. 

Jak przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. W środowy poranek zimowa aura wywołała entuzjazm wśród radomian: 

Ucieszą się dzieci, które do końca tygodnia mają zimowe ferie. Jednak nie wolno zapominać, że dla dorosłych zima to również obowiązki. Znaczna część chodników w mieście powinna być odśnieżona przez właścicieli albo zarządców posesji. W przypadku wypadku na chodniku przylegającym do posesji, pieszy wszelkie roszczenia powinien kierować do jej właściciela.  

Za chodniki chociażby w miejskich parkach czy na deptaku odpowiada Zakład Usług Komunalnych. Natomiast do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu należą wszelkie ulice - tu np. przejścia dla pieszych czy chodniki w strefie płatnego parkowania. Jeśli przewrócimy się na nieodśnieżonym chodniku należącym do MZDiK, można mieć pretensje do Zarządu. Jednak trzeba się postarać, żeby udowodnić, że winę za wypadek ponosi MZDiK. - Zdjęcie zaśnieżonego chodnika nie załatwia sprawy - wyjaśnia Dawid Puton - rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: 

- Zgłoszenia do nas o odszkodowanie za złamania to sporadyczne przypadki. Zresztą, tak jak powiedziałem - to bardzo trudne sprawy - dodaje Dawid Puton. 

Obowiązkiem właścicieli czy zarządców chodników jest ich dokładne odśnieżanie. 

O zimową obowiązkowość apeluje również Straż Miejska. Na niesubordynowanych zarządców i właścicieli czekają mandaty. O szczegółach pisaliśmy tutaj