Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Wtorek, 30 listopada 2021

RADOM

Rolnicze święto w Opocznie

poniedziałek, 15 września 2014 10:22 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs
Marcin Prejs

Można było podziwiać występy zespołów ludowych, nie zabrakło także ciekawych wystaw, konkursów oraz degustacji regionalnych potraw. Zakończyły się dożynki gminy Opoczno.

- Święto plonów organizujemy zawsze, by dziękować Bogu za zbiory, a ludziom za ciężką pracę na roli. Dożynki jednak to także duże wydarzenie kulturalne - mówi burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski. - To także okazja do spotkań i integracji. To również doskonała okazja do kultywowania bogatej w naszym regionie tradycji ludowej - dodaje.
Gminne święto plonów otworzyła Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na plac przy domu kultury. Po wręczeniu chleba i wieńca gospodarzom dożynek przyszedł czas na odznaczenie wyróżniających się rolników. Były również występy na scenie. Tu prezentowały się rodzime zespoły: Kraśniczanki, Sitowainaki i Wolowianki. Nie zabrakło również występów zespołów z regionu kieleckiego oraz rodzimej Tramblanki.
W opoczyńskich dożynkach wzięła udział w tym roku delegacja z Czech. Goście z czeskiego Opoczna byli pod wrażeniem naszego święta plonów. - Bardzo mi się takie święto podoba - mówi Štěpán Jelínek, starosta czeskiego Opoczna. - U nas nie ma takiego święta. Organizowane są wojewódzkie dożynki, ale one i tak są o połowę mniejsze niż te u was - mówił gospodarz partnerskiego miasta w Czechach, który podczas opoczyńskiego święta nie tylko przyglądał się występom na scenie. Z powodzeniem wziął także udział w jednym z konkursów, który polegał na robieniu kopek siana. Goście z Czech prezentowali się także na scenie. Podczas dożynek opocznianie mogli oklaskiwać występ orkiestry Opoćenka z czeskiego Opoczna.
Dużą atrakcją były również stoiska przygotowane przez sołectwa gminy Opoczno. Z kolei najmłodsi oblegali wesołe miasteczko, mogli również wsiąść do wozów strażacki, a nawet samochodu policyjnego. Święto plonów w Opocznie zakończyła zabawa z zespołem Prestige. Patronem medialnym gminnych dożynek w Opocznie było Radio Plus Radom.