Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

RADOM

Nie żyje Adam Wasilewski - wicedyrektor "Kochanowskiego"

środa, 13 stycznia 2021 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W wielu 75 zmarł Adam Wasilewski - długoletni wicedyrektor i nauczyciel w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. 

Adam Wasilewski urodził się 5 stycznia 1946 roku w Lublinie, gdzie w 1969 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej uzyskał dyplom magistra filologii polskiej. 1 września 1973 roku rozpoczął pracę w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a w latach 1993-2012, czyli do momentu przejścia na emeryturę był wicedyrektorem szkoły.

Adam Wasilewski  był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także licznymi nagrodami Dyrektora Szkoły, Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Radomia oraz Ministra Edukacji.

- Wspaniały nauczyciel i regionalista, który posiadał rozległą wiedzę historyczną, był wychowawcą wielu pokoleń kochanowszczaków i wieloletnim wicedyrektorem szkoły. Przez wiele lat jako nauczyciel olimpijczyków i dyrektor ds. pedagogicznych zaangażowany był w ruch Towarzystwa Szkół Twórczych. Jako pasjonat kultury regionalnej przez kilkanaście lat organizował po różnych zakątkach Ziemi Radomskiej rajdy integracyjne dla klas pierwszych. Profesor Adam Wasilewski przez lata, także na emeryturze, brał udział w Marszach Wolności, odgrywając wielokrotnie rolę marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Hallera propagując wiedzę historyczną na temat odrodzonej ojczyzny. Zawsze angażował się w działalność szkolną, współtworząc tradycję uroczystego pożegnania absolwentów, tematycznych balów studniówkowych, uczestniczenia uczniów w życiu kulturalnym Radomia i Polski. Na zawsze pozostanie w pamięci jako niezwykły przewodnik po swojej ukochanej Lubelszczyźnie - wspomina Romuald Lis - dyrektor VI LO im. Jana Kochanowskiego i dodaje: - Niezmiernie kompetentny, życzliwy, lubiany, o wysokiej kulturze osobistej... Nauczyciel oddany naszej szkole i młodzieży, z którą zawsze potrafił znaleźć wspólny język.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w sobotę, 16 stycznia o godz. 13.00 w radomskiej katedrze.