Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

RADOM

W piątek ruszy proces rejestracji szczepień

czwartek, 14 stycznia 2021 13:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: radomski Szpital Specjalistyczny
Monika Nowakowska

15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat ruszy w najbliższy piątek, 15 stycznia i potrwa do 21. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować będą mogły się osoby powyżej 70. roku życia. Stopniowo szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień. W Radomiu do szczepienia przeciwko koronawirusowi zgłosiło się około 30 placówek ochrony zdrowia oraz ponad 100 w powiatach radomskim, białobrzeskim, grójeckim, koneckim, kozienickimi, lipskim, opoczyńskim, przysuskim, szydłowieckim i zwoleńskim. Spis ten, jak zapowiada rząd, może być jeszcze uzupełniany.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie - dokument e-skierowania ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień dla określonych grup wiekowych i zawodowych. Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień - mówi rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia na Mazowszu Andrzej Troszyński:

Osoby zainteresowane szczepieniami będą mogły wybrać jeden z kilku proponowanych terminów:

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. - Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em - dodaje Andrzej Troszyński.

Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki.

Szczepieniem seniorów w Radomiu zajmie się m.in. Poradnia Chorób Zakaźnych dla Dzieci przy ul. Tochtermana. Placówka jest przygotowana na przyjęcie pacjentów i jeśli zajdzie taka potrzeba na prowadzenie akcji szczepień także w weekendy - mówi dr Stanisława Szcześniak-Mazur:

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Pacjenci mogą zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej, gdyby byli wypoczęci. Także po szczepieniu nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, czyli po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.

Jej przyjęcie będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Infolinia

Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępną pod numerem tel. 989.

Na szczepienie po 15 stycznia będzie można zapisywać się przez infolinię. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.

Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989.

Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00 na stronie gov.pl/szczepimysie będzie dostępny również wideoczat.

Pytania można również przesłać na adres: .