Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

RADOM

Ruszyła gminna infolinia dotycząca szczepień przeciwko Covid-19

piątek, 15 stycznia 2021 11:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/Pexels
Elżbieta Warchoł

Radomianie telefonując pod numer: (48) 36-20-500 otrzymają wszelkie informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą tez mogły skorzystać z bezpłatnego dojazdu do punktu szczepień.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.45 i od 14.15 do 19.00. Urząd Miejski w Radomiu zapewni osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym ( aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub I grupę) bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Zapisy na transport rozpoczną się 20 stycznia.

 Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Radomianie mogą się zaszczepić w 28 punktach szczepień na terenie całego miasta. Dziś ruszyła  rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. Daty startu rejestracji dla kolejnych grup będą znane w późniejszym terminie. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021r.

Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:

- skorzystać z bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę pod numerem 989 (informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19 są dostępne  w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim);

- umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),

- umówić się za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie  lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania.

Etapy szczepień przeciwko covid-19

ETAP 1:

- pensjonariusze DPS i innych miejsc opieki

- seniorzy

- nauczyciele

- służby mundurowe

ETAP 2:

- osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi i często hospitalizowane

- osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa m.in.: pracownicy sektora dostaw wody, gazu, prądu, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii

ETAP 3:

- przedsiębiorcy z sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii

- powszechne szczepienia dorosłych

W Radomiu będzie się można zaszczepić w jednym z 27 punktów.