Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Poszukiwani krwiodawcy

wtorek, 19 stycznia 2021 11:56 / Autor: Michał Kaczor
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Brakuje zapasów niemal każdej grupy krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje o zgłaszanie się do punktów pobrań.

Krew to bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować - to zdanie słyszeliśmy wielokrotnie przy okazji różnych akcji krwiodawstwa. W Radomiu coraz więcej osób decyduje się na oddawanie krwi lub osocza, ale są one na bieżąco wykorzystywana.

Obecnie (19 stycznia) zabezpieczone są zapasy tylko dwóch grup krwi - B RH + i AB RH +. Pozostałe są w stanie niskim (0 RH +) lub bardzo niskim - 0 RH - , A RH +, A RH -, B RH - i AB RH -.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zachęca także ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19 o oddawanie osocza.

Proces pobierania osocza jest podobny, ale nieco dłuższy, niż zwykłe oddanie krwi. Mówi Krzysztof Radziejowski - lekarz i zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przy ul. Limanowskiego lub podczas akcji terenowych. Najbliższe odbędą się m.in. 20 stycznia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach w godzinach 8:30 - 12:30 oraz w Jedlińsku na rynku w sobotę (23 stycznia) w godzinach od 9:00 do 13:30.