Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

RADOM

Przychodnie przekładają terminy szczepień

środa, 20 stycznia 2021 11:24 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Powiat Radomski
Monika Nowakowska

Przychodnie prowadzące rejestrację seniorów do szczepień przeciw COVID-19 przekładają terminy ich przeprowadzenia - powodem jest tymczasowe zmniejszenie dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi przez koncern Pfizer.

W części szpitali wstrzymane zostało szczepienie pierwszą dawką - dostępne szczepionki zostaną wykorzystane, by podać drugą, niezbędną do uzyskania pełnej odporności.

Na brak szczepionek lub ich niewystarczającą ilość narzekają przychodnie i szpitale w Radomiu. - Seniorzy, którzy już zdążyli się zarejestrować, zostaną powiadomieni telefonicznie o nowym terminie zaszczepienia. Powinno to nastąpić nie później niż do końca marca - mówi rzecznik NFZ na Mazowszu Andrzej Troszyński:

Wielkość dostaw będzie systematycznie wzrastać. Do normy - czyli 330 tys. dawek tygodniowo - wróci w połowie lutego. Potem, zgodnie z zapowiedziami producenta, ma być dużo większa.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Niewykluczone, że kolejny obiecany transport szczepionek firmy Pfizer dotrze na Mazowsze już w przyszłym tygodniu. Preparat, oprócz Pfizera ma dostarczać także Moderna.