Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Radosław Fogiel: w Radomiu może być siedziba wojewody

czwartek, 21 stycznia 2021 13:38 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Radom nie będzie stolicą nowego województwa mazowieckiego – taką opinię wygłosił poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem w debacie publicznej błędnie jest podawana kwestia stolicy województwa, bowiem w polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie stolicy województwa. Są natomiast miasta o statusie wojewódzkim.

W projekcie ustawy o wydzieleniu Warszawy z województwa mazowieckiego znalazł się zapis, że Radom nie będzie stolicą nowego województwa, lecz miastem o statusie wojewódzkim.

- Po pierwsze, ideą naszych prac jest wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego. W debacie publicznej błędnie jest podawana kwestia stolicy województwa. W polskim prawie nie ma czegoś takiego jak stolica województwa. Są miasta o statusie wojewódzkim. Takich miast może być więcej w jednym województwie. Tak jest m.in. w województwie lubuskim – mówił gość Radia Radia Plus.

- Jako PiS jesteśmy przekonani, żeby Radom miał taki status, był siedzibą wojewody. Istotne jest to, aby uzyskać szeroką zgodę. Temu nie służy podsycanie lokalnych konfliktów. Chodzi o to, by cały region po wyłączeniu Warszawy mógł się rozwijać równomiernie. Dopuszczamy również możliwość, żeby status miasta wojewódzkiego przyznać większej liczbie miast. O tym będziemy rozmawiać na ostatnim etapie prac w Sejmie – dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Radosław Fogiel dodał, że powiększenie miast ze statusem wojewódzkim będzie wiązało się także z przeniesieniem do tych ośrodków instytucji wojewódzkich.

Przypomnijmy, że w Polsce jest 107 urzędów centralnych, a tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą. Takie wnioski płyną z raportu „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”, przygotowanego przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Głównymi beneficjentami programu deglomeracji mogą być 33 miasta, które ponad 20 lat temu utraciły status miast wojewódzkich.