Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

RADOM

Czy w szpitalu doszło do naruszenia praw pacjenta?

wtorek, 26 stycznia 2021 16:10 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Rzecznik Praw Pacjenta po raz kolejny przyjrzy się działaniu szpitala na Józefowie - postępowanie dotyczy śmierci 70-letniego mężczyzny, który spedził na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym kilka godzin oczekując na pomoc. Pacjent po trzech dniach zmarł.

Do zdarzenia doszło w grudniu 2020 roku. Mężczyzna z silnymi dolegliwościami żołądkowymi został przywieziony karetką pogotowia do szpitala na Józefowie, gdzie trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Tam miał czekać na konsultację lekarską. Po kilku godzinach personel szpitala powiadomił policję, że pacjenta nigdzie nie ma i prawdopodobnie opuścił lecznicę. O fakcie tym poinformowano także rodzinę chorego.

Po interwencji bliskich okazało się, że chory wciąż czeka na SOR, w tym samym miejscu, gdzie zostawili go ratownicy z pogotowia ratunkowego. Stan mężczyzny jednak się pogorszył. Po kilku dniach mężczyzna zmarł.

Wszczęto śledztwo w sprawie narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi za to kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Sprawą zainteresował się też rzecznik praw pacjenta, który chce zbadać, czy w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym doszło do naruszenia praw pacjenta. - To kolejne w ostatnim czasie śledztwo dotyczące działalności SOR w szpitalu na Józefowie - mówi Alicja Maliszewska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta:

Zgodnie z uprawnieniami, Rzecznik Praw Pacjenta może żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec szpitala.