Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Pomogą seniorom zrobić zakupy

wtorek, 02 lutego 2021 21:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/Alexas_Fotos
Elżbieta Warchoł

20 stycznia ruszyła realizacja drugiej edycji programu „Wspieraj Seniora” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Program będzie trwał do końca marca.

W tej edycji zakupy zrobione zostały już 16 razy - informuje MOPS w Radomiu. Program zakłada pomoc w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu seniora, by ograniczyć konieczność wychodzenia osób starszych na zewnątrz podczas pandemii, ze względu na ich bezpieczeństwo. Osoby w wieku 70 lat i więcej, które zdecydują się pozostać w domu w związku z utrzymującym się stanem epidemii, nie mają rodziny lub nie mogą liczyć na jej wsparcie dzwonią na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11 - wyjaśnia dyrektor MOPS  Marcin Gierczak. Dane osoby oraz rodzaj potrzebnej pomocy rejestrowany jest w systemie Centralnej Aplikacji Statystycznej. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do konkretnego ośrodka pomocy społecznej. Następnie pracownik ośrodka kontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa senior - podkreśla dyrektor MOPS Marcin Gierczak. Senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Formą pomocy jest jedynie dokonanie i dostarczenie zakupów. Nie jest to dodatkowe świadczenie jakie można uzyskać z MOPS. 

W minionym roku (od 20 października) wpłynęło 127 zgłoszeń o pomoc w ramach programu „Wspieraj Seniora”. Po weryfikacji zgłoszeń przez pracowników Ośrodka do zrobienia zakupów zakwalifikowano 43 osoby (zakupy zrobione łącznie 118 razy) - podsumowuje dyrektor MOPS Marcin Gierczak.