Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

RADOM

Nadzieja dla chorych z przerzutami do otrzewnej

środa, 03 lutego 2021 13:39 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/RCO
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii wzbogaca ofertę dla pacjentów onkologicznych o metodę chemioterapii dootrzewnowej HIPEC. Stosuje ją jedynie kilka ośrodków onkologicznych w Polsce. Metoda jest w całości refundowana przez NFZ.

HIPEC to nadzieja dla chorych na nowotwory z przerzutami do otrzewnej. Polega ona na połączeniu operacji chirurgicznej z chemioterapią. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się guz nowotworowy z jamy otrzewnej i wlewa się do jamy otrzewnej chemioterapię, czyli lek podawany zwykle dożylnie. W tym wypadku lek podaje się dootrzewnowo, po to żeby zniszczyć wszystkie zmiany, które pozostały w jamie otrzewnej po wycięciu guza. Terapię stosuje się w leczeniu niektórych rzadkich nowotworów, takich jak rak wyrostka robaczkowego, międzybłoniak otrzewnej czy śluzak rzekomy otrzewnej – jest to jedyna metoda leczenia tych nowotworów. Poza tym ma ona zastosowanie w leczeniu przerzutów raka jajnika, raka jelita grubego oraz raka żołądka.

Jak mówi dr n. med. Jerzy Kuśnierz, specjalista chirurgii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii, w przypadku przerzutów raka jajnika, metoda ta może zwiększyć czas przeżycia pacjenta o 50 proc.

Dr Kuśnierz wykonał dotychczas ponad 300 tego typu zabiegów. Od lutego będzie operował również pacjentów Radomskiego Centrum Onkologii. Jego zdaniem, HIPEC jest szansą dla kobiet z późno wykrytym rakiem jajnika, który daje przerzuty do otrzewnej. W zaawansowanym stadium raka jajnika szanse na przeżycie pięciu lub więcej lat ma jedynie 40 proc. pacjentek.

W Polsce metodę HIPEC stosuje zaledwie kilka najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych. Leczenie jest w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Radomskie Centrum Onkologii funkcjonuje od 5 lat. Posiada kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie metodami radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Placówka dysponuje 150-ma łóżkami.