Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

Szpital na Józefowie zaprasza na bezpłatną kolonoskopię

czwartek, 18 lutego 2021 18:15 / Autor: Michał Kaczor
fot. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
Michał Kaczor

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zaprasza na bezpłatną kolonoskopię w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego”.

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności nowotworów jelita grubego we wczesnych stadiach zaawansowania.

 

- Jest to choroba częsta. Myślę, że każdy z nas wśród znajomych, rodziny zna taką osobę, która choruje na tego typu nowotwór. W ciągu roku choruje 13 tysięcy Polaków. To drugi nowotwór, jeśli chodzi o częstość zachorowania - mówi Izabela Nankiewicz-Mikusek, onkolog kliniczny z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

 

Objawy raka jelita grubego są łatwe do zauważenia.

 

- Choroba lokalizuje się w przewodzie pokarmowym. Najczęstszy objaw to zmiana cyklu wypróżnień. Pojawia się biegunka lub są one naprzemienne z zaparciami. Może pojawić się krew na stolcu. Późniejszymi objawami mogą być chudnięcie, brak apetytu, niedokrwistość, bóle brzucha. To są objawy, które pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby - tłumaczy onkolog.

 

 

Diagnostyka raka jelita grubego opiera się głównie o kolonoskopię. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny wykonuje badania w ramach ministerialnego "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego".

 

 

Program przeznaczony jest dla osób znajdujących się w grupie ryzyka. Są to m.in.:

 

- osoby w wieku od 50 do 65 roku życia niezależnie od wywiadu rodzinnego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,

- osoby w wieku od 40 do 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

- osoby w wieku od 25 do 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego),

- osoby w wieku od 20 do 49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej).

 

Wśród czynników ryzyka raka jelita grubego są także nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia czy palenie papierosów.

Izabela Nankiewicz-Mikusek podkreśla, że w wielu przypadkach rak jelita grubego rozwija się z powodu zignorowania zmian, które pojawiają się w naszym układzie pokarmowym.

Najlepsze rokowania są we wczesnym stadium rozpoznania choroby.

- Najgorsza sytuacja jest, kiedy dojdzie do przerzutów odległych. Wtedy na wyleczenie nie ma szansy - mówi onkolog.

Więcej informacji na temat bezpłatnej kolonoskopii w ramach programu udziela sekretariat Zakładu Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu pod numerem telefonu 48 361-33-97.

Zapisywać się można w dni robocze między godz. 7 a 14.