Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

ITD ujawniła tachograf ze zmienionym oprogramowaniem

poniedziałek, 08 marca 2021 19:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto:GITD
Elżbieta Warchoł

Kierowca polskiej ciężarówki mógł rejestrować rzekomy odpoczynek w czasie jazdy. Przyznał się, że czasem korzystał z niedozwolonej funkcji w tachografie, żeby nie zapisywać naruszeń czasu pracy. Niedozwolone oprogramowanie w tachografie wykryli inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia.

Ciężarówkę należącą do polskiej firmy transportowej zatrzymał patrol ITD na ul. Żółkiewskiego (krajowej „dziewiątce”) w Radomiu w czwartek, 4 marca. Jechała pusta na załadunek do Częstochowy. Kontrola prawidłowości działania tachografu wykazała, że posiada on niedozwoloną funkcję. Zmienione oprogramowanie umożliwiało kierowcy rejestrowanie rzekomego odpoczynku w czasie jazdy. Dzięki temu mógł ukrywać naruszenia norm czasu pracy. Kierujący przyznał się, że czasem korzystał z tej możliwości. Został za to ukarany mandatem w kwocie 2 tys. zł.- informuje GITD

Na tym jednak nie zakończyła się kontrola ITD. Inspektorzy skierowali pojazd do serwisu tachografów. Tam zdemontowano zmanipulowany tachograf i założono urządzenie z właściwym oprogramowaniem na koszt właściciela ciężarówki. Za stwierdzone naruszenie przepisów przedsiębiorcy grozi jeszcze 11 tys. zł kary. Kary w wysokości 2 tys. zł może spodziewać się również zarządzający transportem w firmie. Wobec nich wszczęto postępowanie administracyjne.