Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Samorząd

MZDiK: Nie możemy organizować transportu zbiorowego w gminach podmiejskich

poniedziałek, 15 marca 2021 13:55 / Autor: Magdalena Król
Fot. MZDiK
Magdalena Król

W ostatnim czasie w Radomiu popularny stał się temat dotyczący utworzenia przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji kilku linii podmiejskich.

Zgodnie z obowiązującym prawem miasto nie może zapewniać komunikacji poza granicami, chyba że okoliczne gminy zawrą z nim stosowne porozumienie oraz będą dokładać się do kosztów kursowania linii na terenie swojej gminy.

- Zgodnie z uchwaloną przez Sejm RP ustawą o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, co jest równoznaczne z tym, że Miejski Zarząd Dróg Komunikacji nie ma możliwości zorganizowania komunikacji poza granicami swojego miasta - mówi Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Obecnie porozumienia międzygminne zawarte są z gminami Gózd, Jastrzębia, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Skaryszew i Zakrzew. Dzięki nim na liniach miejskich 5, 6, 8, 14, 15, 18, 22, 23, 24 i 26 obowiązują takie same ceny biletów, jak na terenie Radomia.

- Kilka autobusów kursuje w okolice tych miejscowości. Z tymi gminami, które zdecydowały się podpisać z nami porozumienie i wykładają pieniądze na to, aby zapewnić komunikacje w miejscowościach ościennych tam docierają autobusy komunikacji miejskiej - dodał Puton.

Warto dodać, że linie podmiejskie, które oznaczone były literami, zostały wyłączone z organizacji przez MZDiK w 2004 roku.