Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

RADOM

Odwiedzaj lasy, ale ODPOWIEDZIALNIE

poniedziałek, 15 marca 2021 14:58 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Coraz cieplejsze dni zachęcają do odwiedzania lasów. Warto jednak pamiętać, żeby robić to odpowiedzialnie.

W ostatni weekend można było spotkać tłumy turystów między innymi w Królewskich Źródłach czy na szlakach spacerowych w całym regionie radomskim. W czasie lockdownu lasy zachęcają możliwością wytchnienia od codzienności.

Warto jednak pamiętać o odpowiednim zachowaniu przy obcowaniu z przyrodą.

- Zawsze powtarzam, że są trzy główne zasady - nie hałasować, nie śmiecić i nie rozpalać ognia w miejscach niedozwolonych. Jeśli będziemy kierowali się tymi zasadami, to możemy w pełni korzystać z lasów - mówi Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.

Jednym z najpopularniejszych miejsc w regionie jest Puszcza Kozienicka. Znajdziemy tam liczne ścieżki przyrodnicze i krajobrazowe. Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice zachęca do obserwowania budzącej się do życia przyrody.

Dla radomian najbliższym miejscem jest Las Kapturski.

- Są tam wyznaczone różnego typu szlaki, po których można wędrować. Znajduje się tam miejsce odpoczynku, gdzie są różnego rodzaju urządzenia edukacyjne, gdzie można samemu poczytać o lesie, a także miejsca na rozpalenie ogniska - zachęca Hubert Ogar.

Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych kryją także wiele historycznych miejsc pamięci. W ich zwiedzaniu może nam pomóc aplikacja "Las Historii".

- Oprócz treści historycznych zawarto również informacje o obiektach i trasach turystycznych oraz edukacyjnych - mówi Dorota Święcka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Aplikacja jest do pobrania bezpłatnie w sklepie Google Play lub App Store.