Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

RADOM

Rodzina Michała Peryta prosi o pomoc

czwartek, 18 marca 2021 13:05 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Michał Peryt
Monika Nowakowska

- Walczę o każdy oddech, o każdy dzień życia! To straszne uczucie – namacalny dowód na to, że zbliża się najgorsze - pisze na swoim profilu facebookowym chory na mukowiscydozę, 44-letni radomianin Michał Peryt. To jedna z najstarszych osób zmagajacych się z tą chorobą w Polsce. Średnia wieku to 24 lata.

Michał Peryt choruje na mukowiscydozę od 40 lat. Walczy o każdy oddech. Zmutowany gen powodujący mukowiscydozę spowodował takie spustoszenie w organiźmie mężczyzny, że z trudem pokonuje już drogę z łazienki do pokoju. Jego najbliżsi apelują o pomoc.

- Mąż choruje na mukowiscydozę – podwójna mutacja delta F508, cukrzycę leczoną insuliną, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przewlekłą niewydolność oddechową. Jeszcze niedawno wydolność jego płuc była na poziomie 20 procent. W tej chwili spadła do dwunastu. Odkąd skończył cztery lata jest stałym bywalcem szpitali - mówi Aldona Peryt.

Płuca pana Michała mają już jedynie 12% wydolności. To za mało, by normalnie żyć. - Mąż od 4 roku życia słyszał, że nie pożyje zbyt długo. A jednak. Mimo postępującej choroby, założył rodzinę, ma 8-letnią córkę i kochającą żonę - dodaje pani Aldona:

- Moja córcia ma 8 lat. Widzę jak smutnieje i jak łzy napływają jej do oczu, gdy wie, że znów muszę jechać do szpitala. Ona wie, że kiedyś mogę nie wrócić. A ja tak bardzo chciałbym widzieć jak dorasta, być na rozdaniu świadectw i kiedy przyprowadzi do domu pierwszego chłopaka...Chciałbym poprowadzić ją do ołtarza...Chciałbym być... - pisze pan Michał.

- Walczę, ale brakuje mi sił. Tyle razy, ile zdrowi ludzie przeklinają życie, tyle razy my o nie prosimy. (...) Jest lek, który pozwoli mi na dalsze życie. To lek nowej generacji, tzw. przyczynowy. Oznacza, że nie leczy objawów choroby, ale jej przyczynę. Niestety w Polsce nie jest refundowany - pisze chory.

Miesięczy koszt kuracji to prawie 100 tys. złotych, co w przeliczeniu na rok daje zawrotną kwotę 1 mln 300 tys. złotych. - Finansowo jest to dla nas nie do przeskoczenia. Dlatego bardzo proszę o pomoc. Każdy wpłacony grosz to kolejna sekunda życia mojego męża - mówi Aldona Peryt.

Zainteresowani pomocą mogą wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony internetowej: siepomaga.pl/michal-peryt. Poza zbiórką pieniędzy można licytować gadżety na specjalnie utworzonej grupie „Drużyna Michała”. Do tej pory dołączyło do niej 750 członków.

Warto dodać, że Michał Peryt od lat wspiera chorych na mukowiscydozę. W Fundacji "Oddech Życia" prowadzi infolinię pomocową dla pacjentów.