Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

RADOM

Apel RCKiK: Pilnie potrzebne osocze!

piątek, 19 marca 2021 07:29 / Autor: Magdalena Król
fot. Weronika Chochoł
Magdalena Król

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do ozdrowieńców o dzielenie się osoczem, które wspomaga leczenie zmagających się z COVID-19.

W Radomiu rośnie zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Ma to związek z trzecią falą pandemii. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do osób, które przechorowały COVID-19, o oddawanie osocza. Największe jest zapotrzebowanie na osocze osób posiadających grupę krwi AB.

- Apelujemy do osób, które przechorowały COVID-19, aby zgłaszały się do centrum oddać osocze - mówił Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, bez względu na płeć. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Separator oddziela osocze od reszty krwi, która wraca do organizmu pacjenta.