Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt?

środa, 31 marca 2021 10:24 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Przed nami Wielkanoc. W tym okresie po pomoc lekarską możemy się udać do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Tradycyjnie w święta oraz dni ustawowo wolne od pracy w przypadkach nagłego zachorowania czy pogorszenia stanu zdrowia, pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego mieszczącego się przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie. Poza lecznicą na Józefowie, osoby szukające porady lekarskiej mogą niezmiennie korzystać z ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

- W okresie przedświątecznym przybywa nam wyjazdów do chorych, po mimo zwiększonej obsady. Muszę zaznaczyć, że nie wszystkie wyjazdy są uzasadnione. Trzeba pamiętać, że jeżeli potrzebujemy natychmiastowej pomocy, bo zagrożone jest nasze życie bądź życie bliskiej nam osoby, możemy zadzwonić na jeden z dwóch numerów alarmowych 999 lub 112. Można zauważyć, ze w tym trudnym okresie, ludzie dzwoniąc wyolbrzymiają objawy, dodają sobie symptomy, które zupełnie u nich nie występują. Po dojeździe zespołu na miejsce okazuje się, że te objawy zupełnie u nich nie występują. Dzwoniąc po karetkę należy: nie mówić chaotycznie, zachować zimną krew, odpowiadać na pytania dyspozytora i najważniejsze nie wolno kłamać. Trzeba też pamiętać o tym, że w tym świątecznym okresie, złe samopoczucie po alkoholu to nie powód do wezwania pogotowia - mówi Mariusz Wielocha, ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

- nagłego zachorowania

- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy

- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.