Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Apel do honorowych dawców. Brakuje krwi!

wtorek, 13 kwietnia 2021 09:12 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: RCKiK w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, w związku z dramatycznymi stanami krwi, zwraca się z apelem o jej oddawanie. Poważne niedobory tego bezcennego leku stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka - apeluje RCKiK w Radomiu

Zwracamy się z prośbą do młodzieży, stałych krwiodawców, osób, które oddawały kiedyś krew, bądź też wahają się z decyzją zrobienia tego po raz pierwszy – nie bądźcie obojętni, oddajcie krew !!! - mówi Katarzyna Stanios z RCKiK w Radomiu. Niestety krwi nie da się w żaden sposób zastąpić, a jej jedynym “producentem” może być człowiek. Kto może zostać krwiodawcą? Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek.Kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany przez lekarza zgodnie z obowiązującymi zasadami i w oparciu o:

- ocenę wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych,- sprawdzenie ankiety dawcy, które jest uzupełnione zebranym wywiadem lekarskim,- wyniki skróconego badania przedmiotowego dawcy.

Zdanie lekarza jest decydujące.

Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli:

- ukończyłeś 18 rok życia, a nie ukończyłeś 65 roku życia,- ważysz przynajmniej 50 kg,- nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną,- w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy: nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych i medycznych zabiegów diagnostycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku lub  przebiegających z naruszeniem ciągłości ciała (operacja, gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia, itp),- w ciągu ostatnic 6-ciu miesięcy nie wykonywano u Ciebie: akupunktury, tatuażu, przekłucia części ciała,- w ostatnim czasie nie przyjmowałeś szczepień ochronnych,- aktualnie nie występują u Ciebie objawy alergii, nie jesteś w trakcie, ani bezpośrednio po odczulaniu,- nie przechodzisz aktualnie, ani nie przechodziłeś w minionym tygodniu żadnej infekcji: katar, kaszel, ból gardła, ból brzucha, biegunka, opryszczka, itp.,- nie przyjmujesz i ostatnio nie przyjmowałeś żadnych leków,- nie leczysz się z powodu: cukrzycy, astmy, chorób tarczycy, łuszczycy, padaczki,- nie występuje u Ciebie skłonność do omdleń, zaburzenia rytmu serca, wada serca, zaburzenia krzepnięcia krwi,- nie przebyłeś zawału mięśnia serca, udaru mózgu,- nie zgłaszaj się jeśli jesteś w trakcie: trwania jakiejkolwiek diagnostyki medycznej, aż do momentu jej zakończenia, w trakcie leczenia stomatologicznego,- kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu, w trakcie ciąży i laktacji

Nadal RCKiK w Radomiu jest otwarte na akcje krwiodawstwa w różnych placówkach, zakładach pracy, instytucjach, parafiach - mówi Katarzyna Stanios z RCKiK.