Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Mieszkanie Plus. Nabór wniosków od 12 maja!

środa, 14 kwietnia 2021 11:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Anna Wróblewska UM Radom
Elżbieta Warchoł

12 maja ruszy pierwsza część naboru wniosków na wynajem mieszkań powstających przy ul. Tytoniowej. Osoby zainteresowane najmem lokali, powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, będą mogły składać wnioski za pośrednictwem stron internetowych www.radom.mdr.pl i www.radom.pl. Pierwsze umowy najmu będą zawierane w czwartym kwartale 2021 roku - informuje Urząd Miejski w Radomiu.

124 mieszkania przy ul. Tytoniowej to wspólna inwestycja spółki PFR Nieruchomości i radomskiego samorządu, dlatego także nabór przyszłych najemców będzie prowadzony wspólnie. Pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o zawarcie umowy najmu jest wypełnienie i złożenie wniosku za pośrednictwem formularza dostępnego na oficjalnej stronie urzędu miejskiego i stronie internetowej radomskiej inwestycji - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Radomiu. Kolejnym warunkiem jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do formalnej weryfikacji informacji zawartych we wniosku. Następnie, każdy wniosek otrzyma punkty za spełnienie tzw. kryteriów pierwszeństwa.

- Jestem przekonana, że zainteresowanie naszymi mieszkaniami w Radomiu będzie duże. Niespełna dwa lata temu przeprowadzaliśmy ankietę dotyczącą tej inwestycji. Wypełniło ją blisko 2,5 tysiąca osób, co oznaczało dwudziestu zainteresowanych na jedno mieszkanie. To pokazuje zarówno skalę potrzeb, ale także atrakcyjność naszej oferty. Będą to mieszkania, do których będzie można się niemal od razu wprowadzić. Wszystkie zostaną wykończone w standardzie podstawowym. To dobra oferta dla rodzin, młodych, którzy dopiero stratują w dorosłość, oraz tych, którzy nie chcą lub nie mogą zaciągać kredytu hipotecznego – przyznaje Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A., odpowiedzialna za pion najmu.

- Cieszę się, że jesteśmy już tak blisko finału naszego wspólnego przedsięwzięcia. Jako samorząd od samego początku byliśmy otwarci na współpracę w realizacji tego projektu. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zależy nam na tym, by zatrzymywać w Radomiu młodych, aktywnych ludzi. Ale aby to było możliwe, niezmiernie istotna jest dostępność mieszkań na wynajem. Nasza satysfakcja jest tym większa, że należymy do grona miast, w których program Mieszkanie Plus jest realizowany najsprawniej. Mam jednocześnie nadzieję, że doświadczenia, które zdobyliśmy razem z PFR Nieruchomości zaowocują kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na radomskim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa. Pod koniec marca radomscy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania przy ul. Tytoniowej na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35 r.ż., z niepełnosprawnościami czy rozliczający się z podatku dochodowego w Radomiu.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60%, stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 mkw. Architekci, czyli warszawska pracownia EMA Studio, starali się wpisać budynki w kontekst architektoniczny, gdyż po drugiej stronie ulicy Tytoniowej znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja jest utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków.

PFR Nieruchomości informuje, że średnia stawka czynszu za Mieszkanie Plus w Radomiu wyniesie 23,50 złotych za metr kwadratowy. Najemcy będą ponosili też koszty rachunków za media, czyli wodę, czy energie elektryczną. Lokatorzy będą mogli liczyć na dopłaty do czynszu. Najemcy mogą ubiegać się o takie wsparcie dzięki temu, że spółka PFR Nieruchomości zaprasza do współpracy lokalny samorząd, z którym ściśle współpracuje przy naborze najemców do nowopowstających inwestycji. Dopłaty są wypłacane co miesiąc i sięgają od 100 do nawet 800 zł. - czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.

Radom jest drugim samorządem, w którym ruszyła budowa mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsza została uruchomiona inwestycja w Mińsku Mazowieckim, w którym rekrutacja najemców ruszy 10 maja 2021 roku.

Więcej informacji na:

www.radom.mdr.pl

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.mplus.pl