Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Głowaczów, Łękawica
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021

RADOM

Enea Nowa Energia z nową siedzibą w Radomiu

poniedziałek, 26 kwietnia 2021 13:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Zarządzanie i rozwój projektów opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE) – to zadania, jakie w ramach Grupy Enea realizuje powstała w 2020 roku Enea Nowa Energia. Jej nowa i jedyna w Polsce siedziba otwarta została dziś w Radomiu.

Radom szczepienia

Wybór Radomia na siedzibę spółki nie był przypadkowy. Argumentem "za" ulokowaniem jej w naszym mieście było m.in. bliskie sąsiedztwo Kozienic, w których znajduje się dotychczasowa lokalizacja segmentu OZE - Kozienice. Utworzenie spółki Enea Nowa Energia wpisuje się w trwający proces transformacji polskiej i europejskiej energetyki.

Enea Nowa Energia, będąca częścią Grupy Enea - wicelidera polskiego rynku energetycznego – zarządza 26 instalacjami OZE w skład, których wchodzi ponad 20 elektrowni wodnych, a także m.in. farmy wiatrowe na terenie całej Polski. Podstawowym zadaniem spółki jest budowa silnego podmiotu na rynku odnawialnych źródeł energii, zdolnego do tworzenia i przejmowania aktywów wytwórczych w tym obszarze, a także badanie, rozwój i realizacja innowacyjnych projektów, które mają służyć osiągnięciu celów dla polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej oraz celów polityki energetycznej Polski do 2040 r.

- Enea Nowa Energia będzie rozwijać aktywa OZE w oparciu o najnowocześniejsze i optymalne ekonomicznie rozwiązania technologiczne. Jesteśmy zainteresowani m.in. udziałem w rozwoju morskich farm wiatrowych oraz wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. Stajemy się aktywnym inwestorem na krajowym rynku przez co, o czym jestem przekonany, już wkrótce nasza spółka stanie się liderem najnowocześniejszych technologii w obszarze OZE - mówi Tomasz Siwak, prezes Enei Nowa Energia, wiceprezes Enei S.A. ds. handlowych:

- Zakończyliśmy kolejny, ważny etap w procesie organizacji spółki. Jesteśmy gotowi, aby w ciągu najbliższych lat realizować strategię Grupy Enea w zakresie pozyskiwania kolejnych źródeł „zielonej” energii. Będziemy także źródłem dobrej energii i wielu szans dla Radomia i jego mieszkańców oraz tych regionów Polski, gdzie Enea Nowa Energia ma swoje lokalizacje – dodaje prezes Siwak:

Decyzja o lokalizacji Enea Nowa Energia w Radomiu miała wielu orędowników, wśród nich przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, posła Marka Suskiego:

- Enea Nowa Energia jest ważnym elementem naszej Strategii Rozwoju. Zadaniem spółki będzie zrealizowanie ambitnych celów wspierających transformację naszego koncernu w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczenia emisyjności. Powstanie spółki w Radomiu, to ważny element transformacji energetycznej, która się dzieje w naszym kraju - mówi prezes zarządu Enea SA Paweł Szczeszek. - Dzisiaj otwieramy spółkę, która będzie się zajmować budową nowych źródeł zeroemisynych. To jest dzisiaj kluczowa sprawa dla nas - dodaje:

Obecnie spółka Enea Nowa Energia zatrudnia ok. 140 osób, w tym wysokiej klasy specjalistów z zakresu projektowania, tworzenia i zarządzania odnawialnymi źródłami energii. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowie i Płotach.

Grupa Enea, jako jeden z najważniejszych podmiotów rynku energii w Polsce aktywnie uczestniczy w rozwoju sektora OZE. W zakresie budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych spółka współpracuje z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Enea nawiązała również współpracę z PGE i Tauronem, chcąc wspólnie rozwijać projekty budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Działania te wspierają transformację grupy w kierunku zeroemisyjnym.

Siedziba spółki mieści się przy ul. Kaszubskiej 2.