Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Podał się za pracownika banku i pobrał na cudzy rachunek pożyczkę

środa, 28 kwietnia 2021 17:41 / Autor: Monika Nowakowska
foto: TheDigitalWay/pixabay.com
Monika Nowakowska

Mężczyzna zainstalował na swoim telefonie aplikację na prośbę rzekomego pracownika banku. Na skutek tego, na jego koncie przeprowadzono kilka transakcji i zrealizowano pożyczkę. Policja apeluje, aby nie wchodzić w nieznane linki oraz nie instalować aplikacji do zarządzania zdalnie pulpitem.

Cała historia zaczęła się od telefonu do mężczyzny, w którym oszust podawał się za pracownika banku i poinformował o podejrzanym przelewie. - Polecił, by ten zainstalował aplikację na swoim telefonie, po czym przekazywał kolejne instrukcje, co ma robić. Po zainstalowaniu aplikacji poszkodowany przekazywał oszustowi treść esemesów, jakie system bankowy przesyłał na jego telefon, jako potwierdzenia działań dokonywanych na jego rachunku. Mężczyzna nie był świadomy, że te działania to nic innego jak przelewy, które robił przestępca na swoje konta. Przekazał również oszustowi dane karty bankomatowej, po czym miał zadzwonić na infolinię banku, by odblokować bankowość elektroniczną. Gdy faktycznie skontaktował się z infolinią, dowiedział się o wykonanych z jego konta transakcjach i pożyczce na kwotę ok. 20 tys. zł - poinformowała Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w takich sytuacjach. - Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu czy hasła do konta, a także kodów autoryzacyjnych. Nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. Osoba, która proponuje zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze najprawdopodobniej jest oszustem - dodaje rzecznik.