Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Polityka

Suski: 770 miliardów może odbudować polską gospodarkę po wybuchu pandemii

czwartek, 29 kwietnia 2021 12:25 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

- Te 770 miliardów złotych z funduszu może zasilić polską gospodarkę, odbudowując ją po zapaści, która nastąpiła po wybuchu pandemii - mówi poseł Marek Suski. Politycy PiS nazywają Plan odbudowy dla Europy "Nowym Planem Marshalla".

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Na stole leży 770 miliardów złotych dla Polski. Aby pieniądze stały się faktem, Europejski Fundusz Odbudowy muszą zaakceptować wszystkie państwa wspólnoty.

- Te 770 miliardów złotych z funduszu może zasilić polską gospodarkę, odbudowując ją po zapaści, która nastąpiła po wybuchu pandemii. Polska co prawda przeszła stosunkowo łagodnie, ale wielu przedsiębiorców musiało zamknąć interesy. Odbudowa gospodarki wymaga zastrzyku pieniędzy - powiedział poseł Marek Suski.

Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na służbę zdrowia, czy odnawialne źródła energii.

- My tutaj w Radomiu już przygotowaliśmy możliwości inwestowania w te źródła. Kilka lat temu otwieraliśmy siedzibę Enei Nowej Energii, czyli właśnie energii odnawialnej. Liczymy, że te środki wpłyną do nas i będą motorem napędowym modernizacji polskiej energetyki - tłumaczy poseł Suski.

Część pieniędzy ma trafić do samorządów na inwestycje.

Poseł Suski zaapelował do parlamentarzystów o zagłosowanie za przyjęciem Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Poseł Anna Kwiecień podkreśla, że to pieniądze, które są szansą na skok cywilizacyjny.

- Te 770 miliardów złotych, które mam nadzieję zasilą w najbliższych 7 latach Polskę, staną się dla nas wielkim impulsem i szansą na dogonienie w rozwoju państw, które skorzystały z Planu Marshalla - powiedziała.

- Mamy do czynienia w Europie z nowym Planem Marshalla. Po kilkudziesięciu latach Europa jest w innym kryzysie, ale stoi przed kryzysem gospodarczym. 770 miliardów złotych to największe pieniądze dla Polski, jakie kiedykolwiek państwo mogło pozyskać - dodaje poseł Andrzej Kosztowniak.

Plan odbudowy dla Europy to największy pakiet środków, jaki został do tej pory sfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Łączna kwota to ponad 8 bilionów złotych (1,8 bln euro).