Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

RADOM

Maryjo, Królowo Polski, co mamy robić, aby nasza Ojczyzna była Twoim królestwem?

poniedziałek, 03 maj 2021 14:55 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dziś przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja. W tym roku w związku z epidemią, podobnie jak rok temu, obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja wyglądały inaczej niż w poprzednich latach. Była msza w kościele garnizonowym oraz złożenie kwiatów przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W Przysusze także odbyły się obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

O godz. 12.00 w kościele garnizonowym została odprawiona msza święta. Homilię wygłosił ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. 

- Ja przychodzę podziękować dzisiaj Bogu za naszą państwowość i za Polskę, która silna duchem, niejednokrotnie powstawała, jak Feniks z popiołów. Przychodzę podziękować, że mówię po polsku. Przychodzę podziękować Bogu za rodziców i za ich prezent mi przekazany, za depozyt historii i wiary. Przychodzę podziękować, czego się nie wstydzę, że Kocham Polskę – głosił podczas homilii ks. mjr Łukasz Józef Hubacz.

Fragmenty homilii wygłoszonej 3 maja przez ks. mjr Łukasza Józefa Hubacza, proboszcza parafii wojskowa Świętego Stanisława Biskupa w Radomiu.

Po zakończeniu mszy złożono kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczynił to m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

- 230. rocznica uchwalenia konstytucji to ważna data. Musimy pamiętać o naszych korzeniach, o naszej ojczyźnie, o naszym patriotyzmie – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Kwiaty złożył również europoseł Zbigniew Kuźmiuk i poseł Andrzej Kosztowniak.

- To jest ważna data nie tylko w polskiej historii, ale także w historii europejskiej i światowej. Europejczycy dopiero teraz dowiadują się, że Polska miała pierwszą konstytucję w Europie i drugą na świecie – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

- Cieszę się, że w tym roku są zupełnie inne obchody niż rok temu. Jest to wyjątkowa data – podkreślał Andrzej Kosztowniak.

Przy pomniku kwiaty złożył także Radosław Witkowski, prezydent Radomia, Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia oraz Michał Michalski, sekretarz.

- 230 lat temu Polska jako pierwszy kraj europejski uchwala swoją konstytucję. To dzisiaj, szczególnie w tych czasach, pokazuje nam, jak przepisy prawa właściwie stosowane są niezwykle ważne – mówił Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Na terenie Gminy i Miasta Przysucha również miały miejsce obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości patriotyczne odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku oraz w Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze. Przy Pomniku Orła Białego w Skrzyńsku symboliczne kwiaty złożył burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Tomasz Matlakiewicz oraz radni: Rafał Kacperski i Marian Kozieł.

W Przysusze kwiaty złożone zostały przez: zastępcę burmistrza Rafała Setę, sekretarza Wojciecha Masłowskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Przysucha Mirosława Pierzchałę. Oprawę muzyczną zapewniła Przysuska Orkiestra Dęta, debiutując pod batutą kapelmistrza Marka Kowalskiego.