Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Ruszył punkt szczepień w Domu Kultury "Idalin"

czwartek, 06 maj 2021 13:20 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dziś o 10:00 ruszył punkt szczepień powszechnych w Domu Kultury "Idalin". W tym tygodniu planowanych jest 1500 podań preparatu.

Punkt powstał we współpracy z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym. Pierwsze osoby zostały zaszczepione o godzinie 10:00.

- To nasz samorządowy punkt, który stworzyliśmy w ramach walki z koronawirusem. Mamy 1500 szczepionek. Również wspieramy kolejny punkt, który chcemy otworzyć w przyszłym tygodniu przy ul. Dębowej. Jesteśmy gotowi szczepić około 1500 osób w ciągu tygodnia - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik deklaruje, że punkt jest w stanie zaszczepić więcej niż 1500 radomian na tydzień.

- W przyszłym tygodniu będziemy dokonywać szczepień przez 3 dni od 10:00 do 18:00, ale nasze moce przerobowe są dużo większe. Tylko i wyłącznie dostępność szczepionek blokuje możliwość szczepienia większej ilości radomian. Gotowy do szczepień jest także punkt przy ul. Dębowej. Mamy decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia. We wtorek złożyliśmy zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Póki co nie ma dostępnych szczepionek. Jeżeli tylko pojawią się, z automatu uruchamiany punkt przy ul. Dębowej - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wiceprezydent przypomina, że na szczepienia trzeba mieć skierowanie.

W punkcie obowiązują wszelkie zasady bezpieczeństwa.

- Punkt został zorganizowany, aby drogi pacjentów nie krzyżowały się. Wejście jest od Bluszczowej. Wchodzi się i żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej sprawdza daną osobę na liście i po weryfikacji przechodzi do poczekalni. Tam wypełnia kwestionariusz. Jeżeli jest wolne miejsce, to trafia do punktu szczepień. Mamy przygotowanych osiem stanowisk. W tej chwili jest uruchomionych pięć. W każdym jest zespół szczepiący - osoba, która kwalifikuje i wykonuje szczepienie i osoba, która rejestruje. Po wykonaniu szczepienia każda osoba przechodzi drugą stroną do poczekalni i tam musi odczekać minimum 15 minut - mówi Barbara Kwiatkowska, koordynator punktu szczepień.

Radomianie chwalą organizację punktu i mówią, że wszystko przebiega sprawnie.

Kadrę medyczną zapewnia Radomski Szpital Specjalistyczny.