Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

RADOM

Adopcje zwierząt podczas pandemii

piątek, 07 maj 2021 11:31 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

Praca zdalna oraz więcej wolnego czasu, sprawiają, że wiele osób myśli o adopcji zwierzaka ze schroniska. A jak pandemia wpłynęła na adopcję w Radomiu?

W czasie pandemii wiele osób zaczęło myśleć o przygarnięciu zwierzaka. I wiele osób to zrobiło. Jednak nadal z powodu śmierci właściciela do azylu trafiają starsze psy, którym ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji.

- Ludzie adoptują psiaki, ponieważ pracują zdalnie i mogą zwierzakom poświęcić więcej czasu. Zdarzają się też sytuacje dramatyczne dla ludzi i dla zwierząt, ponieważ ludzie umierają, a rodziny nie chcą lub nie mogą zająć się pieskiem. Wtedy takie pieski trafiają do schroniska. Są one często starsze i ciężko im odnaleźć się w nowej rzeczywistości - mówi Kasia Gromska ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu.

A jak wygląda teraz adopcja?

- Odbywa to się w ten sposób, że na stronie internetowej przedstawiane są zwierzęta do adopcji, podane są telefony pracowników, aby móc dowiedzieć się jak najwięcej o danym psie - wyjaśnia Kasia Gromska.

Schroniska oraz fundacje starannie sprawdzają, czy zwierzak trafi w dobre ręce.

- Mamy osoby zaprzyjaźnione, które przeprowadzają wizyty przed adopcyjne - dodaje.

- To są najpiękniejsze chwile, kiedy pies znajdzie kochający dom - mówi pracownica schroniska.

Katarzyna Gromska z radomskiego schroniska zachęca do adopcji.

- Serdecznie zapraszamy do adopcji naszych psiaków. Prosimy o przemyślane decyzje. Oczywiście staramy się podpowiedzieć i dopasować psa, aby szczęście rodziny i zwierzaka było obopólne.

W trosce o zdrowie osób związanych ze schroniskiem, a także adoptujących, lepiej jest umówić się na konkretny dzień i konkretny spacer z danym psem i jego wolontariuszem.