Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

środa, 12 maj 2021 09:44 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Pixabay
Magdalena Gliszczyńska

12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. To zawód o dużej wartości społecznej. Ostatnie miesiące pokazały także jak bardzo potrzebny, jakiego poświęcenia i oddania wymaga.

Ze względy ma pandemię, drugi rok z rzędu obchody tego dnia zostały mocno ograniczone. O godz. 12:00 w radomskiej Farze odprawiona zostanie Msza święta, której przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk. - Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji pielęgniarek i położnych. Dziękujemy za trud, zaangażowanie i poświęcenie, także zdrowia i życia – podkreśla Małgorzata Sokulska przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Na naszym terenie zarejestrowanych jest 5 050 pielęgniarek i położnych, wśród nich 750 położnych oraz 70 pielęgniarzy.

Niestety COVID-19 zdziesiątkował również pielęgniarki i położne z terenu radomskiego okręgu, które obejmuje byłe województwo radomskie. Zachorowała co trzecia pielęgniarka. Pielęgniarka z Kozienic była pierwszą ofiarą koronawirusa wśród pielęgniarek w Polsce. W sumie w kraju zmarło 123 pielęgniarki. Wciąż nie brakuje chorujących wśród białego personelu. Dziś jeszcze bardziej należy docenić i podziękować wszystkim wykonującym ten zawód.

Jak pokazują dane zawód ten cierpi na poważny deficyt kadry. Ranking Barometru Zawodów z 2019 roku wskazuje, że pielęgniarki nadal pozostają wśród zawodów deficytowych. Każdego roku polskie uczelnie kończy ponad 5 tysięcy absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa. Około 3 tysięcy zostaje w zawodzie. Natomiast z zawodu odchodzi na emeryturę 11 tysięcy osób. Średnia wieku wynosi 53 lata. Według danych OECD w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 5,2 pielęgniarki. Na czele rankingu znajduje się Dania - 16,5 pielęgniarki na jednego mieszkańca, w Niemczech 12,5.

12 maja obchodzony jest Międzynarodowym Dzień Pielęgniarki i Położnej. Tego dnia w 1820, urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa.