Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Będzie zmiana daty Dnia Ojca?

środa, 12 maj 2021 11:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/Pezibear
Monika Nowakowska

Rycerze Kolumba Rady 14004 w Radomiu zbierają podpisy pod petycją do Sejmu w sprawie przeniesienia obchodów Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca w uroczystość św. Józefa. Akcja ma na celu nadanie nowego, głębszego kontekstu temu świętu.

„Dzień Ojca na nowo!” to kampania społeczna mająca na celu zachęcenie polskich władz do oficjalnej zmiany daty Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca – w uroczystość św. Józefa. Organizatorzy podkreślają, że postawienie postaci ziemskiego ojca Jezusa, jako przykładu męskości, a więc i ojcostwa nada temu świętu nowe, głębokie znaczenie. Osoba świętego Józefa ma być dla współczesnych mężczyzn wzorem odpowiedzialności, odwagi, miłości i troskliwości – wskazują inicjatorzy kampanii.

- Właściwie na świecie to tylko Polska i Wenezuela mają datę 23 czerwca, jako Dzień Ojca i nie wiadomo, z czym związaną. My w Roku św. Józefa chcemy właśnie opiekuna Świętej Rodziny ukazywać, jako wzór ojca i mężczyzny - mówi ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba:

Kampania cieszy się coraz większym poparciem. Pod petycją na stronie www.DzienOjca.pl podpisało się już ponad 20 tys. osób. Wśród nich figurują też znane nazwiska, takie jak Zofia Klepacka, Dariusz Kowalski, Rafał Patyra, Marek Citko czy Jerzy Zelnik:

- Jestem ojcem trójki dzieci i coraz bardziej rozumiem, jak wielkim wzorem dla mnie jest właśnie św. Józef. Byłoby czymś wspaniałym, gdyby 19 marca, święto św. Józefa, stało się Dniem Ojca - mówi jeden z mężczyzn.

Petycję ws. zmiany daty Dnia Ojca, która jest adresowana do marszałek sejmu Elżbiety Witek poparli m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.