Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

RADOM

Mieszkanie Plus w Radomiu. Ruszył nabór wniosków

środa, 12 maj 2021 15:19 / Autor: Magdalena Król
Fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dziś (12 maja) ruszyła pierwsza część naboru wniosków na wynajem mieszkań powstających w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” przy ul. Tytoniowej w Radomiu. W ciągu 20 minut złożono 100 wniosków.

Osoby zainteresowane najmem lokali mogą składać wnioski za pośrednictwem stron internetowych www.radom.mdr.pl i www.radom.pl. System ruszył w środę, 12 maja, o godzinie 10.00.

- Chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt, bo to właśnie ta dobra współpraca zaowocowała tymi mieszkaniami. Liczę na to, że już we wrześniu będziemy mogli cieszyć się pierwszymi przyznanymi mieszkaniami - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Jak zapowiada prezydent, pracownicy Urzędu Miejskiego w Radomiu również mogą pomóc przy wypełnieniu wniosku. Będzie to możliwe tylko po uprzednim, telefonicznym umówieniu wizyty.

- Urząd Miejski uruchomił także specjalną infolinię. Pod dedykowanym numerem telefonu: (48) 36 20 977 można uzyskać informacje na temat naboru oraz umówić się na wizytę w urzędzie, podczas której pracownicy pomogą wypełnić wniosek osobom nie mającym dostępu do komputera bądź internetu - wyjaśnia prezydent.

Kolejnym warunkiem jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do formalnej weryfikacji informacji zawartych we wniosku. Potem każdy wniosek otrzyma punkty za spełnienie tzw. kryteriów pierwszeństwa. Pod koniec marca radomscy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania przy ul. Tytoniowej na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35 roku życia, osoby z niepełnosprawnościami czy rozliczający się z podatku dochodowego w mieście.

Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania.

- Zdecydowaną większość z nich stanowią mieszkania 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 mkw. - wyjaśnia Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S. A.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, będzie polegać na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej.

- Dzięki współpracy z miastem inwestycja będzie objęta dopłatami do czynszu, które w naszych zasiedlonych już inwestycjach, wynoszą nawet do 800 zł miesięcznie. Zachęcam wszystkich do składania wniosków i mam nadzieję, że będzie się tu dobrze żyło - zaznacza Krystyna Wąchała-Malik

Średni czynsz za mieszkanie wynosi 23,50 zł/mkw.

- Pozostałe opłaty to: eksploatacja 5,50 zł/mkw. oraz indywidualne rachunki za: wodę, prąd, ogrzewanie, śmieci - dodaje członek zarządu PFR Nieruchomości S. A.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Arbud.

- Cieszymy się, że możemy budować inwestycję, w ramach której powstają dwa duże budynki wraz z całą infrastrukturą techniczną. Prace przebiegają zgodnie z planem i zgodnie z harmonogramem – mówi Rafał Makowski, prezes firmy Arbud sp. z o. o.

Inwestorem zastępczym nadzorującym tę inwestycję jest firma Investcover.

- Budowa jest zaawansowana na poziomie ok. 70 procent. Mimo drobnych wyzwań pojawiających się w trakcie budowy, realizujemy ją zgodnie z zakładanym harmonogramem i bez większych przeszkód. Trwają ostatnie prace na elewacji jednego z budynków i rozpoczęły się prace wykończeniowe – mówi Paweł Gossa, prezes Investcover.

Nabór wniosków potrwa do 31 maja. Przypomnijmy, że właścicielem gruntu, na którym powstają bloki przy ulicy Tytoniowej był radomski samorząd.

Radom jest drugim samorządem, w którym ruszyła budowa mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsza została uruchomiona inwestycja w Mińsku Mazowieckim, w którym rekrutacja najemców ruszyła 10 maja.