Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

RADOM

Liceum czy technikum? W poniedziałek rusza nabór

czwartek, 13 maj 2021 15:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

W najbliższy poniedziałek, 17 maja rozpocznie się nabór do radomskich szkół ponadpodstawowych - wzorem lat poprzednich nabór prowadzony będzie drogą elektroniczną.

Szkoły ponadpodstawowe w Radomiu przygotowały w sumie 4 153 miejsca, w tym 1 739 w liceach ogólnokształcących, 1 548 w technikach oraz 866 w szkołach branżowych. - Oferta radomskich szkół jest stale aktualizowana i dostosowywana do potrzeb rynku pracy. Na przykład w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica powstanie w tym roku oddział przygotowania wojskowego. Zajęcia praktyczne będą się odbywały m.in. w 42. Bazie Szkolnictwa Szkolnego w Radomiu. Ponadto w Technikum Ekonomicznym powstanie nowa klasa kształcąca techników rachunkowości, a w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr Hubala - klasa o kierunku technik spawalnictwa – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

Przed uczniami teraz trudny wybór:

Podobnie, jak w poprzednich latach nabór do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzony drogą elektroniczną. Od 17 maja wszyscy kandydaci będą mogli zalogować się w systemie, zapoznać ze szczegółową ofertą szkół i wypełnić wniosek. Każdy uczeń może wybrać maksymalnie cztery szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów kandydaci powinni ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego - mówi dyr. wydziału edukacji UM w Radomiu Agnieszka Grabska:

Wypełniony wniosek uczniowie będą mogli składać w szkole pierwszego wyboru w terminie do 21 czerwca. Dla kandydatów, którzy na swojej liście preferencji wybrali również szkołę z oddziałami dwujęzycznymi, oddziałem przygotowania wojskowego, oddziałami sportowymi lub szkołę mistrzostwa sportowego, termin złożenia wniosku upływa 31 maja.

W zdecydowanej większości szkół o przyjęciu będzie decydowała liczba punktów za oceny na świadectwie oraz punktów zdobytych podczas egzaminu ósmoklasisty. - Ale są wyjątki. W klasach profilowanych wybranych szkół będą dodatkowe sprawdziany - dodaje:

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca. Uczniowie zakwalifikowani będą musieli do 30 lipca potwierdzić wolę uczęszczania do danej placówki. - To bardzo istotne - dodaje dyrektor:

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.oswiatawradomiu.pl.