Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

RADOM

Andrzej Kosztowniak: droga S12 w Polskim Ładzie!

poniedziałek, 17 maj 2021 12:37 / Autor: Radosław Mizera
foto: gddkia.gov.pl
Radosław Mizera

Poseł Andrzej Kosztowniak poinformował, że budowa drogi ekspresowej nr 12 znalazła się w Polskim Ładzie, który w sobotę ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy. Według planów do 2030 roku pojedziemy wygodnie z Radomia do Puław i Piotrkowa Trybunalskiego.

- To świadczy o tym, że dotrzymujemy obietnic. Trasa S12, jeśli dodamy do tego lotnisko w Radomiu, to wszystko przyczyni się do rozwoju naszego regionu - przekonywał poseł Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12:

Jak już informowwaliśmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi S12 z Radomia do Puław. We wniosku jako najkorzystniejszy wskazany został wariant, który przebiega przez gminy Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Odcinek ma mieć ponad 65 km. Ruch będzie odbywał się na dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu. Na trasie znajdzie się także 7 węzłów - Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód. Dokumentację projektową wykonuje konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage. Obecnie prace dobiegają końca. Termin umowny mija z końcem 2021 roku. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który wybuduje ekspresówkę.

Przyszła droga ekspresowa S12 w województwie mazowieckim będzie miała długość ok. 107 km. Dla ponad 41-kilometrowego odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Radomia trwa już postępowanie administracyjne prowadzone przez RDOŚ w Warszawie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla wariantu 2. Wybrany wariant preferowany o długości ok. 41,3 km przebiega przez teren gmin Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły - Gielniów, Przysucha i Wieniawa.