Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Głowaczów, Łękawica
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021

Policja

Policyjny dron rozpoczął patrolowanie dróg

wtorek, 18 maj 2021 13:04 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Mazowiecka drogówka rozpoczęła patrolowanie ulic przy pomocy drona. W ciągu kilkunastu minut policjanci zatrzymali trzech kierowców na ul. Chrobrego w Radomiu.

To był już drugi lot drona mazowieckiej drogówki. Dziś policjanci patrolowali ulicę Chrobrego w Radomiu.

- Mamy przeszkolonych czterech operatorów i obserwatorów - dwóch z Wydziału Ruchu Drogowego i dwóch z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Bezzałogowy statek powietrzny będzie służył do patrolowania ulic naszego garnizonu. Operatorzy i obserwatorzy, którzy obsługują drona współpracują z patrolami, które są rozlokowane w miejscach, gdzie może dochodzić do popełnienia przestępstw lub wykroczeń w ruchu drogowym - mówi podinsp. Krzysztof Bielecki, naczelnik mazowieckiej drogówki.

To jedyny dron w zasobach Wydziału Ruchu Drogowego. Będzie on patrolował drogi całego garnizonu mazowieckiego.

Procedura użycia drona nie jest prosta. Przed każdym startem trzeba uzyskać zgodę na lot.

- Zanim wystartujemy dronem musimy mieć zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ze względu na to, że Radom jest w strefie lotniska Sadków, za każdym razem musimy też prosić o zgodę wieżę kontroli lotów. To bardzo odpowiedzialna praca. Operatorzy są przeszkoleni i odpowiadają za użycie tego statku w powietrzu. Urządzenie jest bardzo pomocne przy rejestrowaniu wykroczeń kierujących wobec pieszych i różnego rodzaju innych wykroczeń godzących w bezpieczeństwo ruchu drogowego - mówi mł. asp. Marcin Sawicki, operator drona.

Sterowany dron leci nad drogą objętą kontrolą i operatorzy przekazują patrolowi naziemnemu sygnał o wykroczeniu.

- Na bieżąco materiał jest nagrywany, więc w każdej chwili kierowca, który ma wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia, ma możliwość obejrzeć taki materiał i upewnić się, czy doszło do wykroczenia. Podczas kilku minut lotu mieliśmy kilka wykroczeń - tłumaczy Marcin Sawicki.

Dron nie może latać przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czyli na przykład w deszczu, mgle czy przy silnym wietrze.

Operatorzy muszą widzieć statek powietrzny podczas pracy.

- My jako piloci latamy w zasięgu wzroku, więc to nie są duże odległości. Mniej więcej do 800 metrów - 1 kilometra jesteśmy w stanie dostrzec statek gołym okiem - tłumaczy Sawicki.

Dron jest wyposażony w dokładną kamerę.

- Kamera dysponuje 30-krotnym zoomem optycznym i 180-krotnym zoomem cyfrowym. Z naszych obserwacji wynika, że z 800 metrów, a nawet do 1 kilometra jesteśmy w stanie odczytać nawet numery rejestracyjne z naklejek na szybach czołowych - dodaje.

Dron waży nieco ponad 6 kilogramów.