Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kozienice (Św. Krzyża)
Dziś jest: Niedziela, 19 września 2021

Policja

Unikalny zespół pomaga w poszukiwaniach

czwartek, 20 maj 2021 12:46 / Autor: Michał Kaczor
fot. KWP Radom
Michał Kaczor

W strukturach mazowieckiej policji działa Nieetatowy Zespół Wsparcia Poszukiwań Osób Zaginionych. To unikalna jednostka na skalę krajową.

Radom szczepienia

Od początku roku zespół był zaangażowany już 16 razy. Ostatnio - 13 maja - policjanci poszukiwali 14-latki z powiatu radomskiego. To jedyna tego typu jednostka w polskiej policji.

W skład zespołu weszli doświadczeni policjanci, w tym dowódcy i naczelnicy, którzy dysponują sprzętem i wiedzą, jak prowadzi się poszukiwania zaginionych osób. Zbudowano system dziewięciu modułów, które są wdrażane w czasie poszukiwań. Mają one na celu usprawnienie prowadzonych działań.

- Moduł pierwszy, to m.in. zbieranie podstawowych informacji o zaginonym oraz ustalenie okoliczności zaginięcia. Moduł drugi, to podjęcie działań w terenie przez policjantów Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji wyposażonych m.in. w noktowizory i kamery termowizyjne. W module trzecim wykorzystywane są pojazdy specjalne, w tym quady, w czwartym - ruchome stanowiska dowodzenia. Moduł piąty, to skierowanie w teren poszukiwań policjantów KWP zs. w Radomiu, a w szóstym w terenie pojawią się przewodnicy z psami patrolowo-tropiącymi. Moduł siódmy i ósmy, to odpowiednio działania nawodne i podwodne prowadzone m.in. przez policjantów Samodzielnego Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu, w tym nurków. W module dziewiątym wykorzystane są drony - czytamy w komunikacie mazowieckiej policji.

W 2020 roku mazowiecka policja przyjęła 710 zgłoszeń o zaginięciach.