Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Polityka

Msza za ojczyznę i odsłonięcie ławeczki Mikołajczyka w Radomiu

sobota, 22 maj 2021 15:43 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Parku Kościuszki została oficjalnie odsłonięta ławeczka Stanisława Mikołajczyka. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i władze miasta.

Ławeczka premiera Stanisława Mikołajczyka znajduje się na skraju Parku Kościuszki od strony ul. Sienkiewicza. W rzeczywistości została ustawiona już kilka dni temu, ale uroczyste odsłonięcie odbyło się dzisiaj (22 maja) w przeddzień Święta Ludowego.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego – między innymi marszałek Adam Struzik, poseł Mirosław Maliszewski, a także Józef Bakuła, Adam Duszyk, Krzysztof Ferensztajn, Ilona Jaroszek, czy Dariusz Piątek, a także władze miasta z prezydentem Radosławem Witkowskim na czele.

Uroczystość poprzedziła msza święta w radomskiej katedrze. W homilii ks. Rafał Piekarski, historyk kościoła mówił o bohaterstwie, miłości do ojczyzny i pielęgnowaniu kultury.

Po mszy świętej delegacje udały się do Parku Kościuszki, gdzie odbyła się część oficjalna. Marszałek Adam Struzik mówił o walce ruchu ludowego o demokrację i wolność.

- Po 75 latach przypominamy epizod z trudnej historii. Stanisław Mikołajczyk objeżdżał Polskę. Gromadził tłumy – często były to dziesiątki tysięcy ludzi. Spragnieni poczucia wolności zabiegali, aby odrodzona po II wojnie światowej Rzeczpospolita Polska była krajem wolnym, demokratycznym, sprawiedliwym społecznie. Niestety, to nie było możliwe. I został zaproszony do Radomia. Zgromadził tysiące ludzi. Dzisiaj upamiętniamy ten moment. Ta ławeczka ma symboliczny wymiar. Zobaczcie, że oparty jest o walizkę. To ma szczególne znaczenie, dlatego że niedługo później w ukryciu musiał uciekać za granicę – mówił marszałek Adam Struzik, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prezydent Radosław Witkowski mówił, że ławeczka Stanisława Mikołajczyka to pomnik radomskiej historii.

- Tą ławeczką przypominamy ważne wydarzenie w historii naszego miasta. To właśnie tu, 11 sierpnia 1946 roku miała miejsce wielka antykomunistyczna demonstracja. To kolejne wydarzenie w historii Radomia, które pokazuje, jak ważne jest nasze miasto na polskiej i europejskiej mapie wolności – mówił prezydent.

Z okazji odsłonięcia ławeczki list skierował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Odczytał go poseł Mirosław Maliszewski.

Poseł Maliszewski podziękował inicjatorom i wykonawcom projektu, ale też przypomniał, że ludowcy pamiętają o polskich bohaterach.

Historyk Adam Duszyk przypomniał o wydarzeniach radomskich związanych ze Stanisławem Mikołajczykiem.

- Prawdopodobnie była to największa w Polsce demonstracja poparcia tego polityka w tamtym okresie – mówi dr Adam Duszyk.

To trzeci tego typu obiekt w Radomiu. Wcześniej na ul. Żeromskiego zostały ustawione ławeczki prof. Leszka Kołakowskiego i Witolda Gombrowicza. Wiceprezydent Mateusz Tyczyński mówi, że ta forma spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców.

- Monumentalne pomniki dominują przestrzeń. Przy ławeczce czy przy stoliku można przysiąść i zrobić sobie zdjęcie.  Radomianom podoba się to, bo to wpisuje się w przyjazną miejską przestrzeń – powiedział wiceprezydent.

Autorem ławeczki Stanisława Mikołajczyka jest prof. Andrzej Brzegowy.