Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Polityka

Radomscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili Polski Ład

sobota, 22 maj 2021 17:29 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Posłowie i europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili dziś w Radomiu założenia Polskiego Ładu.

Konferencja prasowa odbyła się na pl. Ołdakowskiego przy pomniku „Łucznika” w Radomiu. Wzięli w niej udział posłowie Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Radosław Fogiel oraz europosłowie Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Marek Suski mówił, że Polski Ład to program, który pozwoli Polsce doganiać państwa Zachodu.

- Chcemy, żeby nas kraj rozwijał się bardzo dynamicznie i żeby Polska była krajem dobrobytu, która będzie konkurować z krajami najlepiej uposażonymi z Europy. Zaczynamy doganiać kraje południa Europy, ale chcemy dogonić te najbardziej rozwinięte i najbardziej bogate z Unii Europejskiej. Chcemy stworzyć Polskim Ładem warunki do tego, żebyśmy nie musieli stać na ulicach, żebyśmy nie byli bezrobotni, tylko żebyśmy byli państwem, w którym żyje się jak najlepiej – mówił poseł Suski.

Poseł Suski dodaje, że Polski Ład ma w założeniu zmienić system podatkowy w Polsce.

- To da możliwość tym, którzy zarabiają mało, średnio, a nawet tym, którzy stosunkowo nieźle, zwiększenia dochodów. Największą składową naprawy służby zdrowia będzie zwiększenie nakładów do 7% PKB, ale też podwyższenie dla najbogatszych składki zdrowotnej do liniowej stawki 9% - mówi Suski.

O obszarze zdrowia w Polskim Ładzie mówiła poseł Anna Kwiecień. Przede wszystkim dotyczy to zwiększenia nakładów do 7% PKB.

- Mamy ambicję, żeby już w 2023 roku wydatki osiągnęły 6% PKB, a w 2027 roku żeby to było 7% PKB. W tym pakiecie znajdują się projekty skierowane na profilaktykę. Będą badania profilaktyczne dla osób od 40 roku życia. Każda z osób będzie miała wykonany poszerzony pakiet, żebyśmy wzmacniali nasze zdrowie. W programie pojawia się wiele ważnych inicjatyw, jak Agencja Rozwoju Szpitali, Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny. Będą z tego tytułu środki finansowe – mówi poseł Anna Kwiecień.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk mówi, że po zmianach podatkowych wpływy do budżetu będą mniejsze.

- Będą mniejsze od 5 do 7 miliardów złotych. O tyle więcej zostanie w kieszeniach podatników – tłumaczy Kuźmiuk.

Europoseł Adam Bielan mówił o inwestycjach infrastrukturalnych.

- Dzięki wspólnemu wysiłkowi nas wszystkich udało się zabezpieczyć środki na budowę trasy S-12. W ciągu kilku miesięcy Ministerstwo Infrastruktury uzupełni listę dróg, na których są środki, o trasę S-12 – mówi Adam Bielan.

Poseł Andrzej Kosztowniak podkreślił, że część pieniędzy trafi do samorządów.

- Duża część systemu zdrowia jest zorganizowana w samorządach. Jeśli popatrzymy na cały obszar związany z ochroną środowiska – to wszystko również będzie postawione dla polskich samorządów, w tym naszych z ziemi radomskiej – mówił poseł Kosztowniak.

Andrzej Kosztowniak zaapelował także do samorządowców, żeby odkładali pieniądze na wkład własny do inwestycji.

Konferencję podsumował poseł Radosław Fogiel.

- Pięć podstawowych fundamentów Polskiego Ładu to 7% PKB na zdrowie od 2027 roku, obniżka podatków dla 18 milionów podatników, wielki plan inwestycyjny i generowane przez nie miejsca pracy, emerytura bez podatku, mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 metrów bez dodatkowych kwestii formalno-prawnych – wylicza poseł Fogiel.