Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 205.

RADOM

Kozienice: Konferencja o zdrowiu

piątek, 03 października 2014 13:20 / Autor:

Rola samorządów oraz organizacji pozarządowych w kreowaniu lokalnej polityki zdrowotnej  - to temat spotkania, które odbyło się w Kozienicach 2 października. Wiele uwagi poświęcono działaniom, które mają poprawić stan zdrowia najmłodszych mieszkańców Mazowsza.

Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli z województwa mazowieckiego, przedstawiciele wojewódzkiej i powiatowych stacji sanitarno- epidemiologicznych, eksperci medyczni, a także przedstawiciele szkół, przedszkoli i żłobków. Inicjatorem spotkania była m.in. - działająca od 20 lat na rzecz zdrowia dzieci - Fundacja „Zdrowe Dziecko” z Kozienic. To dzięki Fundacji mogły zostać wdrożone programy profilaktyki meningokokowej i pneumokokowej obejmujące najmłodszych mieszkańców Kozienic. Na spotkaniu podsumowano dotychczasową działalność Fundacji, dyskutowano na temat priorytetów i wyzwań zdrowia publicznego oraz możliwych rozwiązań zmierzających do poprawy stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców Mazowsza.  Podczas konferencji eksperci  przekonywali potrzebie wdrażania programów profilaktycznych chroniących dzieci przed zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego wywołanymi m.in. przez meningokoki i pneumokoki. Głównie pneumokoki - ze względu na ich częste nosicielstwo, dużą liczbę zachorowań wśród maluchów i ciągły, niepokojący wzrost oporności na antybiotyki – stanowią w tej chwili duże wyzwanie.  W Polsce nie wprowadzono jeszcze obligatoryjnego szczepienia przeciw pneumokokom dla całej populacji dzieci. W tej chwili szczepienia refundowane są tylko dla wąskiej grupy dzieci z grup wysokiego ryzyka. Większość rodziców, którzy chcą zabezpieczyć maluchy, musi zapłacić za szczepionkę z własnej kieszeni. Fundacja "Zdrowe Dziecko" wspólnie z gminą Kozienice już od lat finansuje szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci od 2 do 5 roku życia. Efekty wdrażanych działań są imponujące. Przykładowo w Kielcach, gdzie od 2006 roku realizowany jest program szczepień przeciwko pneumokokom, liczba hospitalizacji z powodu pneumokokowych zapaleń płuc zmniejszyła się o około 70 % w grupie małych dzieci. Zaobserwowano również  85% spadek występowania zapalenia ucha środkowego w grupie dzieci do 2 roku życia. - Spośród krajów Unii Europejskiej powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom nie wprowadziły tylko Polska i Rumunia. Chcemy, by w miarę możliwości finansowych także nasze dzieci były chronione przed pneumokokami, bo przecież nie są gorsze od innych maluchów. Dlatego lokalne działania, są tak ważne. Jeżeli jest taka możliwość trzeba wziąć ochroną dzieci w swoje ręce i przeznaczyć środki na profilaktykę. Dzięki takim inicjatywom  wspólnie przyczyniamy się do poprawy sytuacji zdrowotnej w całym regionie.
Im więcej gmin włączyły się w tą inicjatywę i obejmiemy jak największą populację tym lepszy efekt zdrowotny uzyskamy. Uważam, że takie wspólne lokalne działania, powinny być przykładem do naśladowania dla innych, zwłaszcza, że korzyści są nie do przecenienia – mówił dr Czesław Czechyra, pediatra, członek Sejmowej Komisji Zdrowia, Założyciel Fundacji „Zdrowe dziecko”.